„Řada lidí zákaz nerespektuje a dokonce tam někteří chodí rozkrádat dřevo. Bez jakýchkoliv skrupulí klidně uříznou zdravý strom. Už jsme chtěli přivolat i policii,“ zlobí se Petr Hajný, ředitel kroměřížské Střední školy hotelové a služeb.

Ta je provozovatelem parku, přímo v zámku pak funguje pobočka školy. „Park je sice našim majetkem, ale bohužel na několika místech chybí oplocení, dostane se tam proto prakticky kdokoliv. S definitivním uzavřením jsme neuspěli, lidé jsou na park zvyklí a my bychom je prý připravili o místo, kde mohou trávit volný čas,“ dodává Hajný.

Návštěvníkům parku však podle něj opravdu hrozí značné nebezpečí úrazu.

„Stromy jsou v havarijním stavu. Úplně nejlepší by bylo školu přestěhovat do Kroměříže a lokalitu předat někomu cizímu,“ soudí Hajný. Zařízení však v zámku přinejmenším ještě v letošním školním roce bude fungovat: na bedrech zřizovatele, kterým je Zlínský kraj, proto zůstává náprava situace.

„Nyní je už zpracována studie revitalizace parku, včetně opravy zámecké zdi, která je předběžně vyčíslena na osm milionů korun. Letos bude uvolněno z rozpočtu krajského školství řádově dvě stě tisíc korun na řešení havarijního stavu,“ konstatovala pro Deník mluvčí kraje Gabriela Dvorníková Sýkorová.

Podle Josefa Prokeše z odboru životního prostředí koryčanské radnice je potřeba vykácet zhruba osmdesát stromů.

„Opravdu je jich hodně a jsou staré i sto padesát až sto sedmdesát let. Kaštanová alej je celá na odpis,“ podotýká Prokeš s tím, že v celém areálu se jsou kaštanů více než dvě stovky.