Ve středu o něm při návštěvě Zlínského kraje hovořil i předseda Senátu Milan Štěch.

„Nějaké diplomatické kroky k tomuto významnému výročí, ke kterým patří i prezidentovo pozvání papeži, jsme udělali již před dvěma lety. Je samozřejmě možné, že nepřijede, ale snažíme se. Ukazuje se, že při společné návštěvě České a Slovenské republiky by se mohl zastavit i zde na Velehradě,“ vysvětlil Štěch.

Velkou příležitostí, proč pozvat Svatého otce, je blížící se výročí 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na naše území. Oslavy této události chystá kraj právě ve spolupráci se Štěchem. Připravují se také velká konference a výstava mapující pouť věrozvěstů.

„Chceme veřejnosti ukázat historický pohled na misi Cyrila a Metoděje. Už jsme komunikovali s Makedonií, Slovenskem, Bulharskem i Bosnou a Hercegovinou. Ze všech informací a dokumentů, které se dochovaly, plánujeme připravit k výročí expozici i mezinárodní vědeckou konferenci,“ sdělila již dříve I. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

Plni očekávání, zda papež skutečně přijede, jsou nyní v samotném Velehradě. A nechtějí ponechat nic náhodě, přípravy jsou v plném proudu. „Teď jsou to zejména stavební práce. Opravujeme celý areál,“ vysvětlil velehradský farář Petr Přádka.

Návštěva Benedikta XVI. by podle něj měla pro Velehrad dvojí rozměr. „Pro nás by byla tato příležitost potěšující, ale zároveň i velmi zavazující,“ uvědomuje si. Vyslovil také přání, aby nezůstalo pouze u slov, a návštěva papeže se stala opravdovou skutečností.

„Velehrad je velmi důležité místo v Evropě, což by návštěva papeže jen podtrhla,“ doplnil. Svatý otec Jan Pavel II. navštívil Velehrad v dubnu roku 1990.

„Všichni budeme šťastni vzpomínat: Byl jsem na Velehradě, jako kající poutník s Janem Pavlem II. Viděl jsem ho – snad. Neviděl? To nevadí, ale modlil jsem se s ním, naslouchal jsem jeho otcovským slovům. Byl jsem prostě tam, kde 22. dubna 1990 byl na Moravě papež, záruka mé víry a křesťanské jednoty,“ připomínají webové stránky www.velehrad.cz slova někdejšího olomouckého arcibiskupa Mons. Františka Vaňáka.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU