„Moc rád ji budu předávat všem lidem, kteří svou prací v různých oborech přispěli k rozvoje a propagaci Kroměříže,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Návrh byl součástí soutěže o podobu zlaté mince, kterou v květnu vydala k výročí 760 let města Česká národní banka.

Škoda návrhu, který v soutěži ČNB neuspěl

„Návrh paní Wichnerové se líbil našim numismatikům. Bylo nám líto, že nebyl vybrán. Proto jsme začali přemýšlet o vydání výroční medaile města, i s ohledem na to, že poslední výroční medaile byla vyražena v roce 1963 k výročí 700 let trvání města Kroměříže,“ popsal radní Jiří Kašík.

K výročí 760 let města Kroměříže byla vydána pamětní medaile.Pamětní medaili navrhla sochařka a medailérka Marie Wichnerová.Zdroj: Město KroměřížAutorku zájem města potěšil. „Jsem ráda, že můj návrh někoho oslovil,“ řekla Wichnerová. Práce na návrhu podle ní nebyla jednoduchá. „Kroměříž má hodně věžiček, musí se na minci vejít a kompozice musí nějak vypadat,“ dodala Wichnerová. 

Medaile má průměr 50 milimetrů a je ražena ve stříbře (65 kusů) a mosazi (80 kusů). Samotná ražba probíhala v mincovně společnosti Triga-K v Praze.

„Medaile navazuje na dlouholetou tradici vydávání pamětních medailí města. Po válce a v dalších letech za socialismu Kroměříž pořídila tři medaile pro vítání občánků,“ připomněl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Barokní meč Jana z Rottalu. Rukojeť je ze stříbra, pochva z bukového dřeva, zjistili brněnští vědci.
Holešovský barokní meč pod rentgenem a tomografem. Co vědci zjistili?

Město nechalo vyrobit i medaile udělované za zásluhy a při udělování čestného občanství. „Jejich autorem byl malíř a grafik Jiří Novák, který na medailích zobrazoval dominanty města,“ uvedl Aleš Hurdálek, předseda kroměřížské pobočky České numismatické společnosti.

Dalším významným počinem byl kroměřížský tolar, vytvořený nejprve jako cena pro vítězné tvůrce ARSfilmu amatérů a později i jako ocenění udělované městem. „Jako zatím poslední byly v letech 2004 a 2009 vyraženy stříbrné pamětní medaile navržené akademickým malířem Karlem Zemanem,“ dodal Hurdálek.

Kroměřížané si v pátek 11. listopadu 2022 užili Svatomartinské hodování na Hanáckém náměstí.
Svatomartinské hodování v Kroměříži proběhne i letos. Novinkou budou obří husy

Na výše zmíněnou zlatou minci vydanou k výročí 760 let trvání města Kroměříže Česká národní banka vybrala návrh Karolíny Kučerové. Ztvárnila na něm motivy historického jádra města a také komplexu zdejšího zámku a zahrad, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Vydáno bylo 15 tisíc kusů mince v nominální hodnotě 5000 korun. V prodeji je od úterý 30. května u smluvních partnerů ČNB za více než 25 tisíc korun.