Města vytvářejí pomocné mapy

Na bezbariérové přístupy myslí nejen správci vybraných památek, ale také hoteliéři, provozovatelé restaurací a dalších služeb. Ve městech postupně přibývají i bezbariérové toalety. Města rovněž vytvářejí takzvané bezbariérové mapy se značenými trasami, podle nichž si vozíčkáři vyberou nejlépe přístupné cesty. Navíc v nich mají zakresleny i překážky, nebo naopak technická zařízení či takzvané schodolezy.

Bezbariérové přístupy většinou chybějí jen v zámcích a hradech. Jejich vybudování je tam totiž náročné, mnohdy není ani možné kvůli podmínkám památkářů. „Nejlépe je na tom snad jen zámek v Lešné u Zlína, ten je pro nás přístupný zcela bez problémů díky plošině,“ řekl vozíčkář RomanHerink ze Zlína. Podle něj se situace výrazně zlepšuje i v oblasti služeb. U provozovatelů služeb začínají být podle Herinka handicapovaní vnímáni jako vítaní. Ve Zlíně je dostupná většina budov, jež jsou označeny za památkově chráněné. Mezi nimi je i zlínský Baťův mrakodrap. Vozíčkáři mohou zavítat i do zlínského zámku, kde se nachází muzeum a galerie. V něm si prohlédnou veškeré expozice, v přízemí je jim k dispozici i restaurace.

Nejsnadněji se vozíčkáři dostanou do zámku v Lešné u Zlína

Bez obtíží si vozíčkáři prohlédnou zámek v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. Jediné, co jim v areálu zámku a přilehlém parku doposud chybí, jsou bezbariérové toalety. S jejich vybudováním se počítá až v příštím roce. Většina památek je přístupná také v centru Uherského Hradiště.

Naopak nepřístupný pro vozíčkáře stále zůstává například zámek ve Vizovicích na Zlínsku, hrad ve zlínské části Malenovice nebo kroměřížský Památník Maxe Švabinského. V zámku v Chropyni na Kroměřížsku je přístupná jen zámecká galerie. Přístup do kroměřížského arcibiskupského zámku je pro samotného vozíčkáře komplikovaný. Aby si prohlédl expozici, musí totiž zdolat schodiště.

Skanzen přivítá novým výtahem

Rožnovský skanzen nabízí imobilním návštěvníkům díky nově vybudované vstupní budově s výtahem přístup do všech expozic. Do většiny objektů v Dřevěném městečku, Valašské dědině i Mlýnské dolině je bezbariérový přístup. „Vzhledem k zachování původních historických prvků to ale není možné u všech expozic,“ uvedla pracovnice muzea Pavlína Křenková. Hůře dostupný je i skanzen v Rymicích u Holešova.