Nárůst turistů hlásí vyjma Arcibiskupského zámku v Kroměříži i všechny státem spravované památky v regionu.

Vzrostl počet návštěvníků, kteří do regionu zavítali na jeden den. Naopak však klesl počet vícedenních návštěvníků. Informovala o tom ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

Podle žebříčku CzechTourism sestaveného podle výsledků roku 2008 jsou nejnavštěvovanější turistické cíle ve Zlínském kraji zlínská zoo, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Slovácké muzeum Uherské Hradiště a Baťův kanál.

Konečné statistiky návštěvnosti, zahrnující výsledky ubytování v hromadných ubytovacích kapacitách, ještě nejsou k dispozici. Český statistický úřad je zveřejní v únoru.

Již nyní je ale podle Daňové jasné, že meziročně klesl počet hostů, kteří přijeli do regionu strávit více dní. „Je to logický důsledek stále přetrvávajících dopadů ekonomické recese, s nimiž mnoho nezmůžeme,“ komentovala.

Z předběžných statistik ale vyplývá, že pokud jde o jednodenní hosty, Zlínský kraj vloni zaznamenal nárůst. V roce 2008 celková jednodenní návštěvnost dosáhla 1 970 717 osob. Za první tři čtvrtletí vloni to bylo 1 963 998 osob, což je 99,66 procenta celého roku 2008.

Odborníci na cestovní ruch tak předpokládají, že rok 2009 byl v meziročním srovnání lepší z hlediska jednodenní návštěvnosti zhruba o osm až deset procent. Pro ubytovatele v regionu sice jednodenní návštěvníci nepřinášejí žádný ekonomický efekt, pro provozovatele dalších služeb v cestovním ruchu a památek jsou však zásadní.

Například do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vloni zavítalo 260 tisíc návštěvníků, což představuje meziroční pokles o zhruba čtyři procenta.

Se zhruba stejným procentuálním propadem uzavřela rok i jediná památka v regionu zapsaná na seznam UNESCO - Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. Celkem ho navštívilo 143 538 turistů, což představuje meziroční pokles o zhruba šest tisíc.

Naopak nejúspěšnější sezonu má za sebou zlínská zoo, jejímiž branami vloni prošlo 507 300 lidí. To je o čtyři tisíce více než v rekordním roce 2007.
Rekordní počet turistů zavítal i na unikátní vodní cestu Baťův kanál, kdy se po ní svezlo 70 tisíc lidí. O rok dříve to bylo 65 tisíc.


Infografika návštěvnosti památek ve Zlínském kraji.