V Holešově se ovšem letošní sezona dá bez nadsázky označit za unikátní. Prohlídky a především speciální akce sem přilákaly osmadvacet tisíc lidí, což je o plných dvanáct tisícovek víc než loni.

„Máme za sebou historicky nejlepší sezonu za poslední léta a laťku udržíme. Připravujeme už nabídku výstav, koncertů a společenských akcí na rok 2016, která doufám opět nezklame, ba naopak," slibuje Pavel Chmelík, ředitel Městského kulturního střediska (MKS), které zámek spravuje. Největší pozornost letos poutaly dobře vymyšlené a naplánované výstavy.

„Zámeckou galerii navštívilo více než dvacet dva tisíc návštěvníků. Dvanáct tisíc z nich se přišlo podívat na živá exotická zvířata, dalších devět a půl tisíce na originály vrcholné tvorby malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana," konstatovala Dana Podhajská z holešovského MKS.

Burianovy obrazy zapůjčilo zámku čtrnáct soukromých sběratelů z celé republiky a tři instituce. „Výstava zaujala i speciálními komentovanými přednáškami pro školy, které si poslechlo jedenáct set žáků a studentů," dodala Dana Podhajská.

Své publikum si podle ní ale našla také výstava grafik z pozůstalosti po Oldřichu Kulhánkovi, známém tvůrci českých bankovek. Turisty lákaly také tradiční komentované prohlídky zámku včetně nočních: přišlo na ně čtyři a půl tisíce lidí.

Městské středisko také upozornilo, že uzavření holešovského zámku na zimu je letos vlastně jen symbolické. Ještě do vánoc totiž nabídne hned dvě další výstavy. Už ve čtvrtek 12. listopadu se koná vernisáž velké expozice hobby modelů, která odprezentuje práci stavitelů z celé Moravy.

Od 28. listopadu se pak lidé v Holešově budou moci přijít podívat také na výstavu betlémů z nejrůznějších materiálů sběratelů a lidových výrobců z celé republiky.

První listopadová neděle ukončila návštěvnickou sezónu i na hradech a zámcích. Také na památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Kroměříži přišlo letos ještě víc lidí než v tom loňském, do té doby rekordním.

„Z návštěvnosti se trochu se vymyká Arcibiskupský zámek v Kroměříži, kterému vzrostla návštěvnost Květné zahrady, jejíž nepřístupné prostory byly v září 2014 po dvouleté obnově otevřeny," podotkla za památkáře Dagmar Šnajdarová.

Květné zahradě možná stihla pomoci i další novinka – v polovině září vyšel NPÚ vstříc sluchově postiženým a nabízí jim možnost využít průvodce po zahradě pro neslyšící.

„Tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce je pro neslyšící, kromě psaného slova, další příležitostí jak poznat krásu a půvab kroměřížského Libosadu," připomněla.

V Květné zahradě památkáři zaznamenávají podstatně vyšší návštěvnost, než byla v minulých letech a předpokládají, že se může až až ztrojnásobit.

„Jednou z důležitých událostí je obnova vybraných obrazů a nábytku, která bude realizována díky přispění norských fondů. Část nábytku ju byla převezena do restaurátorských dílen a v nejbližších dnech tam zamíří i obrazy. Na svá místa na prohlídkové trase se exponáty vrátí začátkem května 2016," dodala Dagmar Šnajdarová.