Kupříkladu lidé, kteří letos navštíví Květnou zahradu v Kroměříži, mohou sledovat její jedinečnou přeměnu. Obnoveny totiž budou Pomerančová a Holandská zahrada, rekonstrukce čeká vstupní objekt do zahrady i přilehlé skleníky a vznikne nové Edukační centrum.

Kroměřížský Arcibiskupský zámek zahájí sezonu už v pátek. Přístupný bude veřejnosti od devíti do šestnácti hodin, až do neděle se tam totiž koná třetí ročník Poutních dnů. Akce se kromě zámku týká také Muzea Kroměřížska, na Velkém náměstí pak bude řemeslný jarmark. Zpřístupněny budou reprezentační sály a mimořádně i kaple sv. Šebestiána.

Arcibiskupský zámek letos také nabízí novou vstupenku Via Aris, která umožní navštívit desítku výstav během jednoho roku.

Zámek v Holešově přednedávnem ukončil plesovou sezonu, první víkend v dubnu už ale zve návštěvníky na turistické prohlídky.

Slavnostní zahájení se sice letos neuskuteční kvůli rekonstrukci nádvoří, prohlídky to ale neomezí. Od května se už budou konat každý den od úterý do neděle. Pro návštěvníky letos připravili speciální slevové balíčky prohlídek holešovských památek.

„Jedná se o balíček vstupenek, v jehož rámci se návštěvníci podívají například do zámku, zhlédnou synagogu a Muzeum kovářství. Tento balíček bude za příznivější cenu," láká provozní vedoucí zámku Martin Hrdlička.

Prvního května bude oficiálně zahájena sezona také na stříleckém barokním hřbitově. Na opravách unikátní památky se stále pracuje, aktuálně je rekonstruována kaple v zadní části hřbitova. „Rekonstrukce je kvůli financím rozvrhnuta na tři roky. Návštěvníci se ale v květnu už opět mohou těšit na prohlídky," ujistil starosta Střílek Milan Endlicher.

Celoročně přístupný je hrad Cimburk nedaleko Koryčan. Oficiální zahájení letní sezony sice v plánu není, za to na jaře chystá občanské sdružení Polypeje na hradě několik oprav.

„Plánujeme opravit schodiště pro návštěvníky, vybudovat novou přístupovou podestu do severovýchodní bašty a další věci. Vstupné letos zůstává stejné," potvrdil prezident sdružení David Krämer.

Možná mezi o něco méně známé turistické cíle patří Soubor lidové architektury v Rymicích: lidé si tam mohou prohlédnout interiéry domů vybavené tradičním inventářem kuchyní, světnice, hospodářské místnosti nebo třeba dílnu sedláře a starou kovárnu s výhní.

V Rymicích zahájí sezonu stejně jako ostatní památky první víkend v dubnu. Vstupné se ani tady letos měnit nebude.

„Od června bude otevřeno každý den kromě pondělí. Letošní novinkou bude kovář, který tady během sezony představí své řemeslo," prozradila průvodkyně Renata Opluštilová.