"V absolutním objemu peněz dává Zlínský kraj ve srovnání s ostatními kraji na památky mnohem méně, téměř nejméně. Co do stavu památek, ale zase nejsme až tak nejhorší," řekl Ondruš.

Mezi nejohroženější památky ve Zlínském kraji patří například atrium vsetínského zámku, které je v havarijním stavu a ohrožuje statiku zámku. Dělníci jej letos začali opravovat, rekonstrukce přijde na zhruba dva miliony korun. Vsetínský zámek ale potřebuje i další investice. Nevyhovující jsou například venkovní omítky, jež se opravovaly naposledy před 20 lety.

V havarijním stavu je podle Ondruše také například zámek Lešná ve Valašském Meziříčí, některé historické objekty v Rymicích na Kroměřížsku, památník Velké Moravy ve Starém Městě či Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži. Právě zahrady se letos dostaly na seznam nejohroženějších památek světa. Podle Ondruše si jejich oprava vyžádá více než 100 milionů korun, na jejich obnovu chce kraj získat peníze hlavně ze státního rozpočtu a dalších dotačních titulů.

Vedení regionu se snaží sehnat peníze také z nejrůznějších dotačních titulů. Nyní se mu podařilo získat asi 18 milionů korun z norských fondů. Program je zaměřený na uchování, obnovu a zpřístupnění hmotného kulturního dědictví ve Zlínském kraji. Jeho cílem je právě obnova památek, zaměřený je na archeologické nálezy, lidové stavitelství a tradiční řemesla. Úspěšné projekty tak mohou získat až 70 procent peněz z požadované částky.