Díky informovanosti se ovšem podle starostů na Kroměřížsku už tento problém takřka nevyskytuje. Mnohem častější jsou stížnosti na dým z pálení dřevin a trávy, který obtěžuje sousedy.

Přistavením kontejnerů se těmto problémům snaží předcházet například v Bystřici pod Hostýnem. „Lidé mají možnost svézt sem na jaře odpad. Dřevní hmotu však lidé spalovat mohou, ale nesmí tím obtěžovat ostatní,“ informoval starosta Zdeněk Pánek.

Podle tamních městských strážníků se lidé v tomto směru chovají slušně, žádné větší problémy neevidují.

„Máme tu jen tak tři případy do roka,“ vyčíslil strážník Jaroslav Linka. Dodal, že některé události je ale obtížné řešit.

„Pokud lidé spalují na soukromém pozemku a nedovolí nám na něj vstup, nemůžeme nic dělat,“ podotkl.

V nedalekém Chvalčově mají pro pálení zase stanoven pravidelný termín. „Organické zbytky mohou lidé likvidovat každý pátek od dvanácti hodin do poledne následujícího dne. Využívají toho a my dbáme na to, aby termín dodržovali. Pokud ho ignorují, snažíme se je upozornit,“ poznamenal starosta Antonín Stodůlka.

Jako poměrně bezproblémovou vnímají situaci také v Břestu či Morkovicích. I tady však mají na případné hříšníky své metody. „Klestí a trávu pálit mohou, ale ne vždycky. Záleží na větru, kouř by neměl obtěžovat sousedy. V případě nějakého většího problému bych informovala dobrovolné hasiče. Předtím bych ale dotyčné upozornila a varovala,“ řekla starostka Marie Zavadilová.

V Morkovicích by v případě potíží uvažovali o vydání patřičné vyhlášky. „Tu zatím nemáme, s pálením trávy totiž u nás problémy nijak velké nejsou,“ sdělil starosta Pavel Horák.

Kdo by se pustil do vypalování plošných porostů, musí počítat s hodně přísným trestem. „U fyzických osob můžeme udělit na místě blokovou pokutu v rámci přestupkového řízení, a to ve výši jeden tisíc korun. V závažnějších případech činí pokuta až pětadvacet tisíc korun,“ varuje mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Sankce dokonce v řádu několika set tisíc korun pak čeká na provinilce z podnikatelů a firem.