Jako každý rok se na filipojakubskou noc sejdou například lidé z Kostelan: tentokrát ji však spojí i s pietním aktem k sedmdesátému výročí osvobození.

„Vzpomínka začne v 16.30 a v sedmnáct hodin se začne stavět májka a vyrazí odtud průvod s čarodějnicemi na hřiště, kde se některých z nich pokusíme zbavit," usmál se starosta obce Jan Petřík.

Akce je podle něj velmi navštěvovaná a oblíbená jak mezi dětmi, tak dospělými. „Musím to raději zaklepat, ale je to určitě i kvůli tomu, že nám vždy vyšlo pěkné počasí. Míváme také pestrý program s občerstvením," dodal kostelanský starosta.

Podobně bude program vypadat i ve Zdounkách, kde ho také spojí s kladením věnců. Májku postaví ve čtvrtek v sedmnáct hodin dobrovolní hasiči.

„Na programu pak bude i projev starosty a vystoupení dětí základní umělecké školy," pozvala vedoucí knihovny ve Zdounkách Ludmila Paličková.

Program se pak přesune k Šesti lipkám, kde si budou moci děti vyrobit kostým a různé doplňky.

„V půl deváté pak začne samotné pálení, při němž bude připraveno taneční hip-hop vystoupení malých čarodějnic. Budou se opékat špekáčky, masky budou mít občerstvení zdarma a vše bude navíc zakončeno ohňostrojem," dodala knihovnice.

O oslavy nebudou ošizeni ani lidé z Chropyně, kde se ve čtvrtek začne v sedmnáct hodin se stavěním májky v zámeckém parku. Následovat bude průvod na sokolský stadion za doprovodu hudby.

„Nebudou chybět rukodělné dílničky, soutěže pro děti, zapálení vatry a také vyhlášení nejošklivější čarodějnice. Program bude zakončen světelnou a ohnivou show," řekla Markéta Buráňová z chropyňské radnice.

Tradiční Slet čarodějnic si připravilo také vedení Střediska volného času TyMy v Holešově.

„Bude se soutěžit, hrát, volit miss čarodějnice, opékat špekáčky, ale hlavně se budeme všichni dobře bavit. Sraz je v sedmnáct hodin na zahradě TyMy a vstupné bude dvacet korun," vyjmenovala ředitelka střediska Jarmila Vaclachová.

Před kulturním domem v Hulíně postaví májku v sedmnáct hodin a krátce poté odstartuje program pro děti v tamním letním kině.

„Na programu je diskotékový rej čarodějnic, v 19.30 hodin zapálení vatry a doprovodný program. Také my budeme hodnotit nejlepší čarodějnici a večer zakončíme taneční zábavou," informoval ředitel Kulturního klubu v Hulíně Libor Pecháček.

Už minulý víkend absolvovali tradiční akci v autokempu v Koryčanech, a to na pátém ročníku Slavnosti ohňů beltine. Na návštěvníky tam čekal program pro děti, soutěže, čarování, promenáda čarodějnic a čarodějů a třeba i možnost batikování vlastního trička.

Májku pak už o víkendu vztyčili také sokolové a hasiči ve Věžkách v tamním sportovním areálu, ani tam samozřejmě nemohl chybět táborák s občerstvením.

Čarodějnice 
a stavění májky

Pálení čarodějnic se odehrává 
každoročně během noci ze 
30. dubna na 1. května. 
Upalování je pozůstatkem 
pohanských rituálů, jedná se 
tedy o starý zvyk, který se 
u nás stále udržuje. Lidé se 
scházejí u zapálených ohňů 
a slaví tak příchod jara.

Pálení čarodějnic pak bývá 
na mnoha místech spojeno 
také se stavěním májky. 
K té zase neodmyslitelně 
patří noční hlídání před muži 
ze sousedních vesnic, 
kteří se ji snaží porazit 
nebo odříznout její vrchol. 
Pokud se jim to povede, je to 
pro danou vesnici velká ostuda.