Ty chtěla s průjmovým onemocněním ošetřující lékařka poslat na infekční oddělení nemocnice v Uherském Hradišti. Protože jsou všichni pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), nemohla je požádaná dopravní zdravotní služba odvézt. Lékařčinu žádost o převoz ale i přes smluvní dohodu odmítla také dispečerka záchranky.

Převoz nemocných do uherskohradišťské nemocnice vázl kvůli administrativním nedostatkům a pojištění

K nepříjemnosti mělo dojít podle kroměřížské dětské lékařky Evy Držálkové, která v ordinaci zastupovala svého kolegu, 27. července.
„Jednalo se o šest pacientů s průjmovým onemocněním a kontaktem s bakterií schigela, proto jim byla doporučena hospitalizace na infekčním oddělení v Uherském Hradišti,“ popsala doktorka, která se proto obrátila na dopravní zdravotní službu kroměřížské nemocnice.

„Tady mě však informovali, že jde o klienty VZP a podle příkazu krajského ředitele pojišťovny je může odvézt pouze záchranka. Její dispečerka však převoz odmítla také,“ upozornila Držálková.

Právě Záchranná služba Zlínského kraje je podle vedoucí tiskového oddělení VZP Terezy Květoňové smluvním partnerem pro převoz infekčních pacientů.

„Za něj má od nás příplatek, který kompenzuje zvýšené náklady za přepravu a desinfekci sanitky. Pracovníci dispečinku nemají právo odvoz odmítnout a tím spíše, pokud je akutní,“ vysvětlila Květoňová.

Převozu infekčních pacientů se nakonec ujala Dopravní zdravotní služba Sanita Car, zajišťující přepravu pro kroměřížskou nemocnici.
„Vrchní kontrolorka VZP nás o to požádala s tím, že vše uhradí,“ potvrdil Vítězslav Rybář, jednatel společnosti, která se jako přepravce omožnost odvozu takto nemocných lidí již dříve ucházela.

„Zúčastnili jsme se jako jediní výběrového řízení ve Zlíně, kde nám bylo přislíbeno nasmlouvání infekčních kódů pro převoz,“ nastínil Rybář. Po písemné žádosti však bylo společnosti Sanita Car sděleno, že k nasmlouvání nedojde, protože se převozu ujme rychlá záchranná služba.
Podobný problém je přitom podle předsedy Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomíra Nečase ojedinělý.

„Dosud nebyl s použitím sanitek kvůli neuzavřené smlouvě s pojišťovnou problém. Až teď v případě VZP,“ upozornil Nečas.
Vyjádření krajské záchranné služby ve Zlíně, proč k převozu infekčních pacientů ohrožených dehydratací nedošlo, se našemu Deníku kvůli nepřítomnosti tiskového mluvčího prozatím získat nepodařilo.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE