Právě pacienti s diabetem se totiž v přibližně čtvrtině případů potýkají s komplikacemi v souvislosti se zrakem, a to takzvanou diabetickou retinopatií.

„Jednou z hlavních příčin zhoršení zrakové ostrosti je přitom diabetický makulární edém, který je nutno zavčasu řešit, aby nedošlo k nevratnému poškození zraku,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Veronika Slaměnová.

„Je opravdu velmi důležité, aby pacienti s cukrovkou chodili na vyšetření očního pozadí ke svému očnímu lékaři. Obávaným problémem je u diabetiků otok na sítnici v místě nejostřejšího vidění, u kterého je podstatné včasné zahájení léčby,“ apelovala oftalmoložka Veronika Kratochvílová zodpovědná za provoz makulárního centra.

Oprava potrubí v Kroměříži omezí motoristy i chodce. Ilustrační foto.
Počítejte s omezením. Plynaři budou v Kroměříži měnit potrubí

Pacient, který s uvedeným problémem do ambulance zavítá, podstoupí vyšetření očního pozadí, na základě nálezu se pak případně doplní fluorescenční angiografie a vyšetření pomocí přístroje OCT.

„Právě ten byl v Kroměřížské nemocnici před rokem nahrazen modernějším typem, díky čemuž je možné stanovit, zda je přítomen diabetický makulární edém, a také sledovat efekt samotné léčby,“ sdělila mluvčí.

„Po sérii vyšetření je stanoven postup léčby, kdy je pacientovi nejprve provedena laserová terapie. Pokud otok na sítnici trvá, přichází na řadu terapie spojená s aplikací takzvané ANTI-VEGF látky, která se injekčně vpravuje do sklivce,“ doplnila Kratochvílová s tím, že díky statusu makulárního centra nemusejí pacienti k této aplikaci mířit do krajské nemocnice ve Zlíně, ale absolvují komplexní léčbu právě v ambulanci Kroměřížské nemocnice.