„Kroměřížští hasiči vyjížděli k podezření z otravy oxidem uhelnatým třeba dvaadvacátého prosince minulého roku na Dobrovského ulici v centru města," podotkl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
V tomto případě podle něj hasiči měřením žádnou vyšší koncentraci plynu nezaznamenali, přesto případ vyvolal zájem lidí.
„Pokud si dobře vzpomínám, týkal se nějakého mladíka, kterého našli v bytě mrtvého. Ten den tam byli i hasiči, takže všichni mysleli, že se otrávil plynem, ale nakonec to tak nebylo," potvrdila očitá svědkyně události z Kroměříže.
Hasiči v případě úniku plynu většinou provedou měření koncentrací, otevřou okna i dveře a samozřejmě asistují záchranným složkám.
„Pokud se jedná o tragickou událost, na místo vysíláme rodinným příslušníkům i hasiče proškolené v oblasti posttraumatické péče," doplnil Libor Netopil.
Podle odborníků je důležité, aby lidé byli obezřetní a v rámci prevence se obrátili přímo na revizní techniky.
„Oxidu uhelnatému se říká tichý zabiják, protože je bez chuti či zápachu a váže se na krvinky mnohonásobně lépe, než vzdušný kyslík," zdůrazňuje kroměřížský revizní technik Jan Nohava. Nedochází proto podle něj k transportu kyslíku do buněk a člověk, přestože dýchá, se udusí zevnitř.
Otravě lze přitom předejít: stačí si pravidelně přivolat domů revizního technika. „Jde o spaliny, které z plynových spotřebičů odcházejí, obsahují totiž nejnebezpečnější složku, právě oxid uhelnatý," upozornil Jan Nohava.
Lidé by si podle něj měli minimálně jednou ročně od revizního technika plynová zařízení nechat zkontrolovat.
„Pokud neprovádí tyto kontroly periodicky, hrozí, že špatný technický stav spotřebiče nebo komína zapříčiní výskyt spalin a především oxidu uhelnatého v obytných prostorách," objasnil Jan Nohava.
Pokud spotřebič není v pořádku, může dojít jednak k úniku spalin, ale také samotného plynu, přičemž pak hrozí jeho výbuch.
„Lepším řešením je pořídit spotřebič spalující vzduch zvenčí, to znamená tubokotle, nebo kotle kondenzační," dodal revizor. Většina karem totiž spaluje vzduch v místnosti a tím dojde snáze k úniku spalin. Jedním z preventivním prvků je také bezpečnostní hlásič, který lidé mohou darovat třeba jako praktický dárek.
„Moji rodiče mají doma karmu a pravdou je, že už jsme v několika případech řešili problém, který mohl být fatální," svěřila se Deníku třeba Veronika Klímová z Kroměříže a dodala, že právě kvůli tomu dala rodičům opravdu praktický dárek.
„Koupila jsem jim hlásič, který jsem vybrala na doporučení profesionálních hasičů," říká obyvatelka Kroměříže s tím, že je díky tomu mnohem klidnější: naštěstí jej za první rok ještě ani jednou nemuseli použít.