Vůz rozpráší oblaka pro komáry vysoce toxické látky s vodou do prostoru, zasažení komáři padnou ihned mrtví k zemi. Lidé se však nemusí plynu bát. „Plynování za účelem hubení komárů není pro člověka toxické,“ zdůraznil majitel deratizační firmy Servis 3XD Radovan Šindelář.

S komáry bojují Otrokovičtí v létě každoročně. „Komárů je tu hodně, často kvůli nim nemůžu v noci spát. Snažím se co nejméně otevírat okna, když mám v pokoji rozsvíceno, v tom vedru se to však nedá vydržet. Ale zdaleka to není taková hrůza jako po povodních, to byly nálety,“ vzpomíná čtyřiatřicetiletá Simona Jedličková z Otrokovic.

S hubením krvežíznivého hmyzu touto metodou mají v Otrokovicích desetiletou zkušenost. Letos nejde o komáří invazi, pouze o jejich zvýšený výskyt. „Je to první protikomáří akce tohoto roku. Více komárů se objevilo až v červenci, a to především kolem vody. Loni bylo zásahů celkem pět,“ uvedl vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu v Otrokovicích Petr Zakopal.

Od komárů vyskytujících se v regionu zatím žádné nemoci nehrozí. Vědci však v poslední době spekulují, zda je komár přenašečem boreliózy. „Tento způsob přenosu je dosud neprokázaný. Případ nákazy boreliózou komářím kousnutím jsme v kraji zatím nezaznamenali, “ řekla vedoucí úseku nemocničních nákaz krajské hygienické stanice Renata Skalíčková.

Proti komárům se lze chránit repelenty, sítěmi nebo elektrickými odpuzovači. Údajně nesnášejí česnek, cibuli a mátu. Rovněž častí návštěvníci hospod nejsou pro tento hmyz přitažlivými objekty díky cigaretovému kouři a popíjení piva, které obsahuje vitamín B. Stejný účel však splní i konzumace kvasnic.