Při nízkém stavu vody vyplavil déšť usazené sedimenty, které spotřebovaly většinu kyslíku,“ sdělil dosavadní výsledek rozborů Libor Dostál, ředitel uherskohradišťského podniku Povodí Moravy.
Laboratoř Povodí Moravy zveřejnila analýzu vody
Úředníci hradišťského odboru životního prostředí, kteří se případem zabývají, si však tímto závěrem nejsou jisti. „I nadále se domníváme, že došlo k úniku neznámé látky, protože začátek úhynu byl jasně ohraničen. Očekávám ještě výsledky rozborů z brněnského závodu Povodí Moravy. K příčině otravy nám může něco napovědět i výsledek pitvy uhynulých ryb,“ vysvětlil Jiří Barouš, pracovník oddělení vodního hospodářství odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice.
Podle Barouše je však jednoznačné, že na problémech s opakujícími se otravami ryb v Olšavě se podepisuje i fakt, že především na Uherskobrodsku řada obcí odpadní vody nečistí. V případě jakékoli havárie jsou pak samotné následky výrazně horší, než kdyby voda měla zákonem stanovenou kvalitu.
Nad opakujícími se otravami kroutí hlavou i kunovický starosta Jiří Vařecha. „Nejsme kompetentní posuzovat možnosti obcí čistit odpadní vody. Cítím však určitou nespravedlnost v tom, že i poté, co jsme investovali hodně peněz do svedení kanalizace na čistírnu, se otravy stále opakují,“ povzdechl si Vařecha.