Problémová lokalita nebo kroměřížský Chanov. I takto obyvatelé Kroměříže říkají nechvalně známému bytovému domu číslo 3883 v Albertově ulici, který je známý jako Děvín. Dům, který v minulosti využívala sousední Kroměřížská nemocnice jako ubytovnu pro zdravotníky, momentálně obývají především sociálně slabší lidé.


Nahrává se anketa ...

Jak opakovaně upozornili redakci Deníku obyvatelé Albertovy ulice, soužití s některými obyvateli Děvína má podle nich do idylického stavu daleko.

„Stačí se projít od nemocniční brány Albertovou ulicí ke hřbitovu. Denně tam procházíme kroměřížským Chanovem. Odpad všeho druhu, produkovaný obyvateli Děvína, by nevešel ani do velkého kontejneru,“ shodují se místní.

Krytý plavecký bazén v Obvodové ulici v Kroměříži, leden 2024.
Ostudy Kroměříže, 1. díl: Chátrající plavecký bazén

„Především v letních měsících je tady neustále hluk. Obyvatelé domu věčně stojí venku a něco pokřikují, dělají bordel,“ dodávají sousedé z okolních domů.

Podobně o domu hovoří také někteří studenti Střední zdravotnické školy, která se nachází v těsném sousedství Děvína.

„Párkrát se nám stalo, že na nás obyvatelé domu něco pořvávali. Zjevně byli pod vlivem alkoholu nebo něčeho jiného. Často se tady na zemi válejí nejrůznější odpadky. V Kroměříži jsou i hezčí místa pro život,“ říká reportérovi Deníku skupinka studentů mířících do školy.

Vyšetřování údajné vraždy novorozence

Zkušenost s tímto domem mají také policisté, kteří tam například před necelými dvěma lety vyšetřovali vraždu novorozence. Kriminalisty na případ upozornil lékař, ke kterému přišla pacientka po porodu, ale neměla u sebe dítě. Policisté následně prohledávali celý dům včetně bytu matky dítěte a pátrali po tělíčku novorozence. Vyšetřovatel však musel případ odložit, neboť se nepodařilo nalézt plod dítěte a nebyly tak naplněny znaky trestného činu. Rovněž se nezjistilo, zda se dítě narodilo živé nebo mrtvé.

Kroměřížská Albertova ulice.
VIDEO: Okolí Děvína jako vyloučená lokalita? Není to tak, zní z radnice

Dům z vlastní aktivity dlouhodobě monitoruje také městská policie a vyjíždí k němu kvůli stížnostem obyvatel domu i lidí, kteří bydlí v sousedství. Před třemi lety navíc nechala radnice namontovat kameru přímo na fasádu domu. Nová kamera má díky svému umístění širší záběr a je schopna monitorovat případné přestupky ze všech stran. Radnice si od tohoto kroku slibovala, že potíží bude u Děvína míň. Kroměřížští strážníci sem totiž jezdili prakticky každý druhý den, nejčastěji kvůli rušení nočního klidu, narušování občanského soužití a dopravním přestupkům.

Výjezdů strážníků ubylo

Kamera svůj účel nejspíš splnila, neboť výjezdů k domu ubylo. Loni městská policie do této lokality mířila „jen“ patnáctkrát.

„Nejčastěji se jednalo o rušení nočního klidu a veřejného pořádku, takřka ve všech případech uvnitř domu,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Vedení města bylo v minulosti často vyčítáno, že situaci okolo domu nijak zásadně neřeší. Bytový dům ale městu nepatří.

Do Kroměříže míří řetězec rychlého občerstvení Burger King.
Do Kroměříže míří řetězec Burger King. Kdy a kde otevře novou restauraci

„Do lokality chodí asistenti prevence kriminality, objekt je monitorován městským kamerovým systémem. Pracovnice odboru sociálních věcí a zdravotnictví provádí v Děvíně kontinuálně sociální práci s dospělými, například psaní životopisů, vyhledávání vhodných zaměstnání, vyřizování dokladů a podobně,“ vyjmenoval mluvčí s tím, že využití nabídky je ze strany nájemníků dobrovolné.

„Dříve, asi do roku 2020, vyčlenil tehdejší majitel většiny bytů v přízemí místnost, kam docházeli pracovníci Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež v Kroměříži, Terénní pracovníci organizace ARGO, sociální pracovníci Sociální poradny Charity Kroměříž a Terénní sociální pracovníci města Korměříže. Tyto služby tak byly pro klienty z Děvína dostupnější. Rok nato však tehdejší majitel odmítl tuto místnost dát k dispozici,“ dodal Jan Vondrášek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stavba dlouho očekávané okružní křižovatky v Holešově-Všetulích začala, únor 2024.

Zdroj: Dominik Pohludka