Plavecký bazén v Obvodové ulici slouží Kroměřížanům už od roku 1986. Za ta léta se na něm už na první pohled podepsal zub času. Místy až z dálky viditelná opadaná omítka a celkově nepříliš atraktivní vzhled chátrající budovy jen dokládá, že celá budova prošla za téměř čtyřicet let svého fungování jen drobnými opravami. A tak postupně chátrá.

„Zepředu je to ještě dobré, běžte se podívat, jak jak vypadá zezadu. To je teprve něco,“ říká reportérovi Deníku kolemjdoucí senior.


Nahrává se anketa ...

„Před časem tam z fasády ještě rostly stromy. Naštěstí je už odstranili,“ dodává.

O nutnosti řešit stávající stav krytého bazénu se ve městě hovoří řadu let. Na zásadní úpravy však sportoviště stále čeká. Doposud se řeší jen nejnutnější investice. V roce 2004 byla pro špatný technický stav odstraněna skokanská věž u velkého plaveckého bazénu.

„V letech 2005 a 2006 byla vypracována dokumentace na rekonstrukci krytého bazénu, podle které byla například opravena kotelna či vyměněna prosklená fasáda bazénových hal. Velká část projektu ale nebyla realizována,“ připomněl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Krytý plavecký bazén v Kroměříži. Srpen 2022
Oprava stávajícího, nebo stavba nového? Kroměříží hýbe spor o plavecký bazén

Bazén se proto v uplynulých letech stal předmětem diskuzí na sociálních sítích a také terčem předvolebních a následně i povolebních politických bojů. Nutnost začít řešit aktuální stav bazénu si připouštějí obě strany. Každá z nich však navrhuje jiné řešení. Zatímco současné vedení radnice se chce vydat cestou postupných oprav, opozice hovoří o stavbě nového bazénu. K zásadní rekonstrukci či stavbě nového bazénu však zatím nedošlo.

Radnice chce postupné opravy

Že má kroměřížský bazén nejlepší léta dávno za sebou, ví i na radnici.

„Momentálně zdaleka neodpovídá moderním zařízením tohoto typu,“ řekl už dříve starosta Tomáš Opatrný. Současné vedení radnice se hodlá vydat cestou postupných oprav.

„Přikláníme se k opravě stávajícího bazénu. Po stavbě nové sportovní haly je pro nás rekonstrukce bazénu prioritou,“ dodal.

Naděje na lepší zítřky svitla bazénu během uplynulého léta, kdy se dočkal alespoň rekonstrukce trysek a rozvodů vody. Jejich stav byl totiž havarijní. Trysky byly za léta používání zkorodované a protékala jimi voda.

Krytý plavecký bazén v Kroměříži. Srpen 2022
Priorita Kroměřížanů? Postavit, či zrekonstruovat plavecký bazén

„Pokud bychom k opravě nepřistoupili, hrozilo by až odstavení bazénu,“ nastínil tehdy závažnost celé situace místostarosta Karel Holík.

Díky této rekonstrukci zároveň mohla být poprvé od roku 2013, tedy po deseti letech, v bazénu vypuštěna a napuštěna voda. Zkorodované trysky to totiž do té doby neumožňovaly.

Právě tato oprava za 2,7 milionu korun by měla být jen pomyslným začátkem postupné rekonstrukce, o které nové vedení radnice hovoří. V rozpočtu na letošní rok Kroměříž vyčlenila na opravu bazénu 50 milionů korun. V plánu je podle radnice oprava střechy, zateplení obvodového pláště a výměna oken a dveří. Na střeše má stát fotovoltaická elektrárna, díky níž by se měly snížit náklady na provoz celé budovy.

Po dokončení zateplení se vedení města plánuje pustit do oprav interiéru krytého bazénu.

„Změní se prakticky všechno. Nové bude obložení bazénů, šatny, sprchy i prostory pro občerstvení. Budeme chtít, aby projektanti zahrnuli do rekonstrukce i instalaci atrakcí pro děti, v objektu bychom si přáli i wellness prvky,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Avšak kdy přesně se Kroměřížané dočkají zmodernizovaného bazénu na úrovni 21. století, zatím není jasné.

O kroměřížském bazénu

Projektová dokumentace na stávající plavecký bazén nazvaná Kryté lázně Kroměříž vznikla v roce 1973. Stavební povolení pak bylo vydáno o rok později a povolení k užívání v roce 1986.

Kroměřížský krytý plavecký bazén v Obvodové ulici nabízí návštěvníkům velký bazén o délce 25 metrů a vedle také malý bazén, který slouží pro výuku plavání, děti s rodiči, seniory či zdravotně postižené. Kromě samotného bazénu se v budově nachází také třeba sauna či fitcentrum.

Velký bazén v Kroměříži byl po deseti letech vypuštěn a znovu napuštěn vodou:

Stavbaři instalují nové trysky velkého plaveckého bazénu: