V Kvasicích si vznik samostatného státu připomenou tradičním kladením věnců k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka: už však přemýšlejí, jak oslaví příští sté výročí.

„Na zastupitelstvu padl návrh, že bychom mohli v Kvasicích umístit pamětní desku. Ne tedy přímo ke vzniku Československa, ale na památku vojáků padlých v první světové válce, což se vznikem republiky souvisí. Zatím jde ale o návrh, budeme to teprve projednávat,“ říká kvasický starosta Lubomír Musil.

To třeba ve Zlobicích výročí neřeší vůbec. „My nic naplánovaného nemáme, ani místní spolky. Pro děti tu je v sobotu tradiční Drakiáda a Lampionáda, ale k výročí nic výjimečného nepořádáme,“ potvrzuje zlobická starostka Stanislava Šišková. Plány na příští rok se bude obec teprve zabývat. V Kurovicích k výročí vyvěsí vlajky a ozdobí pomníky.

„Nic většího ale jako malá obec neplánujeme. Navíc je v období Halloweenu, k tomu se u nás koná jiná akce, takže už nemáme ani moc prostoru,“ vysvětlila kurovická starostka Lenka Koutná.

Stoletému výročí se prý v Kurovicích příští rok určitě hodlají věnovat, zatím ale nevědí, jak jej pojmou.

Ilustrační foto
Lékařská pohotovost v Bystřici se počátkem listopadu stěhuje

„Je toho teď strašně moc, jsou na nás kladeny velké nároky z hlediska legislativy, stále nějaké nové požadavky. Jsme rádi, že zvládáme standardní akce, které pořádáme pravidelně. Na tyto věci se samozřejmě musí myslet, je to důležité výročí, řešit to ale budeme až příští rok,“ dodala starostka Lenka Koutná.

Lechotice patří k obcím, kde 28. říjen příliš neprožívají. „Tohle výročí nijak neřešíme, nepokládáme ani věnce. V tomto termínu máme jen vítání občánků,“ konstatoval starosta Petr Maňásek. Jestli napřesrok udělají změnu, ještě neví.

„Jako zastupitelstvo se sejdeme v listopadu, kdy budeme plánovat rozpočet na příští rok. Tuhle problematiku tam samozřejmě otevřeme, v příštím roce máme také výročí obce, takže uvidíme,“ dodal starosta.

V Morkovicích – Slížanech výročí Československa slavívají tradičně, letos však udělají výjimku. „Tenhle rok si výročí připomínat nebudeme, chystáme to až na ten příští, kdy to hodláme pojmout ve větším stylu. Určitě chceme udělat výstavu a nějaké výraznější kladení věnců,“ řekl Deníku tamní starosta Pavel Horák.

Třeba v Holešově si pak 99. výročí vzniku státu připomenou už dnes: k položení věnců u pomníku u gymnázia se tradičně sejdou zástupci radnice a tamních spolků, v neděli pak připomínku završí koncert na tamním zámku.

Plány na příští rok v Holešově zatím nemají, na kulaté výročí však myslí. „Sté výročí vzniku Československa jsme zatím nerozebírali, ale myslíme na něj i v souvislosti s jinými akcemi. Budou Dny města a další příležitosti a myslím, že i při nich se toho nějakým způsobem tematicky dotkneme,“ předeslala mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.