Plovoucí ostrůvky provozuje a sčítání ptactva zároveň provádějí Společnost Českomoravský štěrk a Moravský ornitologický spolek.V současné době je na tovačovském jezeře nainstalováno osm betonových ostrůvků, další tři jsou pak v Hulíně.

„Na obou těchto lokalitách nyní hnízdí přes pětašedesát párů. S ohledem na počet, který je definován na Českou republiku, se jedná asi o deset procent populace rybáka obecného. Tento druh je značně ohroženým jedincem," posteskl si za společnost Českomoravský štěrk Karel Lorek.

Sčítání ptactva se podle něj koná pravidelně každým rokem. „S touto aktivitou jsme začali už před šesti lety a to na jednom dřevěném ostrůvku, kde sídlil nejdřív jen jeden pár. Posléze jsme dřevěné ostrůvky nahrazovali těmi betonovými, hlavně kvůli odolnosti a dlouhodobé funkčnosti, měly by vydržet až třicet let," popsal Lorek.

Jak objasnil místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek, větší část populace rybáků se kromě Kroměřížska nachází i v jižních Čechách.

„V dřívější době nebyl jeho výskyt tak vzácný, jeho oblíbeným místem byly písečné násypy a ostrůvky tvořené u řek. Se změnou podmínek a vlastností řek, vymizelo přirozené prostředí a tedy i ptactvo," vysvětlil Šafránek.

Doba líhnutí začíná koncem května a trvá asi měsíc, rybáci musí mít pro hnízdění vhodné podmínky.

„Snažíme se vytvářet ideální prostředí, abychom tady rozšířili jeho výskyt. Snesou průměrně tři vajíčka, na nichž pak sedí přibližně dvacet dnů. Vylíhnutá kuřátka jsou pak na ostrůvku až do doby, než se naučí létat. To trvá tři až čtyři týdny," dodal Šafránek.

Kroužky se rybákům dávají především proto, aby měli ornitologové přehled, kolik se ptáků vrací zpět z teplých krajin a kolik jich tady přibližně hnízdí.

„Loni zde bylo asi pětapadesát párů. Kroužkování teď bude probíhat každých čtrnáct dnů, protože se budou líhnout nová mláďata. Momentálně máme asi patnáct kuřátek a dalších sto třicet vajíček, dodal s úsměvem Šafránek.

AUTORKOU JE SOŇA LIČKOVÁ