Celkem šest přístrojů momentálně funguje v Kroměříži a jejích místních částech. „Prvotním záměrem bylo, aby preventivně působily na řidiče. To si myslím, že se daří. Většinu zařízení však máme v provozu teprve od začátku roku, což je na hodnocení krátká doba,“ podotkl ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.

Na druhou stranu už stihla podle Skřebského spousta řidičů orientační radary také zneužít. „Je takový současný fenomén vyzkoušet si, jakou rychlost přístroj ukáže. Hlavně v noci si to pak různé skupinky testují a nám se pak při vyhodnocení objevují taková extrémní čísla, jako je rychlost sto osmdesát kilometrů v hodině,“ nastínil ředitel.

Testování orientačních měřičů rychlosti potvrzují i někteří obyvatelé Kroměříže. „Sama jsem byla jednou pozdě večer v Albertově ulici svědkem, že nějaký řidič vytáhl rychlost skoro na stovku. Já bych se bála, že někoho přehlédnu,“ míní například pětatřicetiletá Kateřina.

Kroměřížští strážníci však varují všechny bezohlené řidiče, že se na takové riskování zaměří. „Zmapovali jsme si časy, kd yk takovým excesům dochází a podle toho se zařídíme. Je to zároveň důkazem toho, že každá dobrá věc se dá zneužít. Snad to nebude dlouhodobý problém,“ doufá Slřebský.

O stacionárních kamerách, které jsou schopny změřit rychlou jízdu a poskytnout výsledky pro uložení náležitých sankcí, se však prozatím v Kroměříži neuvažuje. „Úsekové měření se vyplatí hlavně ve větších městech. U nás je mnohem efektivnější operativní nasazení radaru s okamžitým měřením a postihem,“ míní Skřebský.

Dodal, že úspěšnost takzvaného úsekového měření je přibližně sedmdesát procent. Mnozí řidiči totiž zneužívají statusu blízké osoby, občas je problém také s nejasným záběrem z kamer.

Orientační měřič rychlosti pořídili v únoru z obecního rozpočtu také zastupitelé Šelešovic. Do jeho nákupu investovali téměř čtyřicet tisíc korun. „Chtěli jsme usměrnit řidiče, kteří k nám míří směrem od Kroměříže a občas jezdí opravdu velkou rychlostí. Nyní se zdá, že auta opravdu zpomalují,“ pochvaloval si krátce po instalaci tamní starosta Josef Palička.

Po informačním radaru volají už delší dobu také zastupitelé Věžek. „O jeho nákupu jsme skutečně uvažovali, protože řidiči jezdí vesnicí opravdu rychle, někdy i stovkou. Momentálně na to ale nemáme finance, musíme mimo jiné dokončit čističku a chodníky,“ vysvětlil věžecký starosta Bedřich Gardavský.

Zároveň dodal, že někteří šoféři jsou natolik bezohlední, že se při průjezdu obcí dokonce předjíždějí. „Policisté k nám i proto jezdívali měřit rychlost, teď už tady ale chvíli nebyli,“ uzavřel Gardavský.

Dalšími obcemi, které k nákupu orientačních měřičů rychlosti přistoupily, jsou pak například Chropyně, Hulín, Horní Lapač, Zdounky nebo Holešo