Na start se tentokrát postavilo více lidí, než tomu bylo například při jarním klání. „Přijeli závodníci nejen ze Zlínského, ale i Jihomoravského kraje,“ přiblížil ředitel závodu Pavel Dittrich.

Na běžce čekaly po prezentaci za startovní čárou mapy, v nichž byly zakresleny pouze červené kontrolní body, a soutěžící se museli orientovat pouze pomocí kompasu.

„U každého kontrolního bodu, který mají v mapě zakreslený, si musejí označit čip, který všichni u prezentace obdrží. To je důkaz toho, že skutečně na stanovišti byli,“ vysvětlil Dittrich.

Trasy jsou pro každou soutěžní kategorii jiné a vytyčují se i několik měsíců dopředu. „Samotná kontrolní stanoviště pak roznášíme podle map na místo ráno v den závodu, aby nám zařízení někdo neukradl,“ vysvětlil ředitel závodu.

Pro děti, které se akce zúčastnily, byl sobotní běh nejvyšším možným závodem sezony. „Zároveň to byl jubilejní závod, protože přesně před šedesáti lety v těchto místech odstartoval první veřejný orientační běh v naší republice,“ podotkl mnohaletý člen Klubu orientačního běhu Boris Dvorský. „Dnes jsme však tehdejší trasu nekopírovali. Spíše jsme se drželi trati protektorátní dálnice,“ doplnil Dvorský.