Zatímco bývaly doby, kdy byl kroměřížšký útulek úplně plný, dnes tam mají dvaatřicet pejsků, přičemž celková kapacita je mezi čtyřiceti až padesáti zvířaty.

„Některé útulky bývají právě po Vánocích úplně plné, u nás se letos tento trend naštěstí neprojevil. Od ledna k nám přišlo celkem sedm psů," konstatoval vedoucí.

Častěji než zvířat jakožto nepovedených dárků se podle něj lidé zbavují starých psů. Připomíná například psa uvázaného u hřbitova i přímo u brány útulku. Často se majitelé zbavují také neperspektivních fen z množíren. Objevují se i štěňata, kterých se nejspíš najednou narodilo moc a lidé nevědí, co s nimi.

„Když si chce člověk pořídit pejska, musí si uvědomit, že to není jen hračka, ale závazek na několik let," upozorňuje Jaroslav Kolařík.

Může se ovšem samozřejmě také stát, že pejskův majitel jednoduše zemře a o zvíře se nemá kdo postarat. „Pokud to byl například pes, kterého si vzali od nás z útulku, vezmeme si ho s dokladem a očkovacím průkazem zpátky. Ostatní případy jsou vždy řešeny individuálně," říká vedoucí.

Pejsci také často utíkají z domu, hodně takových bývá na Silvestra kvůli hluku z ohňostrojů. U takových případů si však většinou majitel pejska v útulku vyzvedne a vezme zpět. Pro ty, kteří si doma psa dovolit nemůžou nebo by si chtěli život s pejskem jen vyzkoušet, nabízí útulek možnost půjčování psů na procházky.

„Zájem se odvíjí například podle počasí, nejčastěji si však pejsky lidé berou od pátku do neděle. Třeba minulé pondělí jsme měli na vycházce čtyři pejsky," nastínil Jaroslav Kolařík.

Zájemce je předem poučen o bezpečnosti a musí podepsat protokol, že si psa půjčuje na vlastní zodpovědnost.

„Pak s ním může jít na hodinku nebo na dvě ven. Staly se i případy, že si lidé pro pejska chodili, až si ho tak oblíbili, že si ho nakonec i odvedli domů," připouští.

Jedním z takových majitelů je Vendula Brabcová, která si psa chodí půjčovat vždy, pokud to jde: a to je téměř každý den. Má prý prostě psy ráda.

„Doma už dva mám, jednoho deset let a druhého jsem si z útulku brala jako štěně před dvěma roky. Měla jsem ještě jednoho, kterého jsem si vzala z útulku na dožití asi před dvěma měsíci, ten ale nedávno umřel. Teď jsem si vyhlédla nového, který je moc hodný a jednou bych si ho chtěla vzít také domů," vypráví studentka z Kroměříže.

Lidé mohou psům v útulku pomoci i finančními a věcnými dary, jako třeba krmivem nebo vodítky a obojky.

„Nejvíce k nám nosí věci kolem Vánoc. Třeba pracovníci soudu vybrali na svém vánočním večírku přes pět a půl tisíce korun, které nám sem přinesli," těší vedoucího.