„Kroměříž má pro rok 2016 stanoven rozpočet v celkové výši příjmů 442,3 milionu a výdajů 481,5 milionu. Jde tedy o rozpočet schodkový, ovšem město chce setrvat v trendu snižování úvěrového zatížení, které by mělo klesnout na 19,2 milionu," vyčíslila mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.

V dalším roce v Kroměříži plánují hlavně investici do Domu kultury, kam kvůli opravám zamíří 22 milionů korun.

„Další v pořadí jsou sportovní zařízení v místních částech s investovanou částkou 8,3 milionu. V plánu je i snížení energetické náročnosti některých budov městského úřadu, tento projekt bude stát deset milionů," dodala mluvčí. Loni podle ní město využilo dotací na revitalizace sídlišť Zachar a Oskol, letos tudíž žádné podobné velké akce nejsou v plánu.

Stěžejní projekt léta ponese název Kroměříž 2016 v barvách, světle a umění. „Úkolem bude hlubší zamyšlení a rozšíření obzoru v historii architektury a kulturního i duchovního rázu," dodala Jaroslava Sílešová.

V Hulíně se budou letos držet hlavně oprav a rekonstrukcí. „Výrazně jsme navýšili částku, kterou dáme na opravy komunikací. Mezi nejdůležitější úkoly patří také předláždění prostranství u kostela svatého Václava, na řadu přijde i výstavba chodníků navazujících na nově rekonstruované náměstí," vyjmenoval hulínský starosta Roman Hoza.

Schválenu mají v Hulíně investici do regenerace sídliště Družba 2, dočkají se i školská zařízení. „Máme naplánovanou výměnu topení v mateřské škole, opravu šatny v pavilonu prvního stupně základní školy nebo opravu vzduchotechniky v kuchyních. Doufám, že letošní rok se stane stejně úspěšným jako ten loňský," přeje si starosta.

V nedalekém Holešově hodlá radnice hlavně pokračovat v rekonstrukci tamního zámku, investovat se bude i do oprav ulic v městské části Všetuly. „Před Vánoci jsme schválili rozpočet pro rok 2016, jedná se zatím o základní podobu, ale jsou v něm vymezeny nejdůležitější investice," potvrdil Kroměřížskému deníku holešovský starosta Rudolf Seifert.

Jedná se podle něj zejména o pokračování opravy střechy a fasád zámku, počítá se i se zahájením stavby kruhového objezdu místo křižovatky ulic Palackého a 6. května.

„Chceme také vysadit zelený pás mezi městem a průmyslovou zónou, pro tyto práce máme vyčleněno 1,5 milionu korun," dodal starosta.

Když ve městě zahajovali rok 2016 tradičním ohňostrojem, vzpomněl si prý, že šestky nejsou v numerologii moc pozitivně vykládány. „Ovšem vše záleží na nás, na jednotlivcích a na společnosti," poznamenal Rudolf Seifert.

Investice a projekty plánují také menší města a obce v regionu. Například starosta Střílek Viktor Ganjuškin věří, že rok 2016 bude znamenat přínos.

„Úplně nová komunikace by měla vzniknout v ulici Hlavní, prozatím tam lidé chodí po silnici. Dále jsme uvažovali o revitalizaci chodníku u hřbitova. Pokračovat se bude i v rekonstrukci Kulturního domu, hlavně tedy dolní části, kde je zázemí pro herce a také pro dětské kroužky," vysvětlil starosta.

Další prioritou je ve Střílkách opět obnova tamního barokního hřbitova. „Předpokládám, že když se nám podaří vyřídit, co jsme si naplánovali, bude rok 2016 velmi úspěšný, vše je samozřejmě podmíněno i dotacemi na projekty," podotkl Viktor Ganjuškin.

Také v Rusavě mají v letošním roce velké plány: realizovat tam hodlají dva velké projekty. „Jde o rekonstrukci hřiště u základní školy. Pokud se podaří, dojde pak i na výstavbu tribuny na fotbalovém hřišti. Přáli bychom si, aby se nám v tomto roce veškeré plány podařily," uzavřel tamní starosta Bohumil Škarpich.