„Rekonstruujeme veškeré sociální zařízení a topení ve škole a školce. Opravuje se část elektrických rozvodů a také nové podlahy,“ popsala ředitelka školy Jaroslava Plachá. Zda vůbec k rekonstrukci dojde, přitom zastupitelé Roštína nevěděli až do začátku prázdnin.

„Ministerstvo financí nám nejdřív dotaci nepřiznalo. Potom se ozvali o prázdninách, jestli máme o projekt stále zájem. Kvůli tomu jsme ztratili část prázdnin, kdy už mohla rekonstrukce běžet. Proto se teď snažíme vše dohnat o víkendech, kdy jsou obě budovy prázdné,“ vysvětlil starosta Roštína Radovan Man. Škola například využila podzimních prázdnin, k nimž dětem přidala ředitelské volno, aby se zbývající práce mohly rychleji dokončit.

Rekonstrukce fungování školy příliš nenarušuje, nejnáročnější práce se stihly v době hlavních prázdnin. Výjimkou je uzavřená školní kuchyně, do školy se tak musí dovážet obědy ze zdounecké školní kuchyně.

„V kuchyni dělníci zajistili nové elektrické rozvody a položili obklady a dlažbu,“ popsal starosta Man. Rekonstrukce bude stát celkem 5,5 milionu korun, přičemž 87 procent nákladů uhradí obec z dotace, zbylou částku z vlastního rozpočtu.

Zastupitelé ještě očekávají dotaci na zlepšení nakládání s obecními odpady.

„Z dotace bychom měli uhradit doplnění nových kontejnerů na papír, sklo a plasty. Na stanovišti kontejnerů by měl také přibýt například velkoobjemový kontejner na biologický odpad,“ vyjmenoval Man. V příštím roce by se mohla obec dočkat rekonstrukce autobusové točny a nových chodníků podél hlavní cesty.

„Připravujeme i projektovou dokumentaci na nový sklad slámy,“ doplnil starosta Radovan Man.