Každopádně se radnice snaží rekonstrukce objektů a drobných sakrálních památek co nejvíce finančně podporovat. Ale v rámci svých možností.

Například v Bystřici pod Hostýnem uvolňují v městském rozpočtu každoročně na obnovu vzácností až tři a půl milionů korun.

„Nejvíce peněz spolyká zámek, jehož jsme vlastníkem od roku 1991. Tři roky jsme na něm žádné opravy neprováděli. Pustili jsme se do jeho obnovy až v roce 1995 a pokračujeme v tom postupně doteď,“ prozradil starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Rok co rok do jeho opravy prý investují za město zhruba tři miliony korun. „Někdy jdou peníze na projektové dokumentace, jindy zase na opravu střechy, fasády, oken a podobně,“ vysvětlil Pánek. Asi 400 tisíc korun pak putuje na průběžné renovace drobných sakrálních památek, jako jsou kříže, sochy či boží muka.

„Myslím si, že jsme dobří hospodáři. Ale po pravdě řečeno, vždycky by se našlo, co by se ještě mohlo vylepšit,“ míní s úsměvem bystřický starosta.

Desítky milionů korun pak musejí v rozpočtu najít i zastupitelé Holešova. Tam je totiž většina peněz investována rovněž do obnovy zámku.

„Například během uplynulých dvou let jsme tam prostavěli sto milionů korun,“ vypočítal holešovský starosta Zdeněk Janalík. Nemalou částku pak podle něj vyčleňují i na úpravy drobných architektonických památek.

„Přispíváme také na opravy církevních památek a řady jiných objektů,“ poznamenal Janalík.

S výdaji v tomto směru počítá každoročně i kroměřížská radnice. Kolik přesně v rozpočtu vyčleňuje na obnovy památek, se ale Deníku včera zjistit nepodařilo. „Při opravě památek se snažíme pravidelně využívat dotací v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací,“ konstatoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Díky tomu město už opravilo celou řadu domů v centru města, nebo také balustrádu u kostela Panny Marie či dochované městské opevnění.

„Například v loňském roce jsme od ministerstva pro místní rozvoj získali dotaci na opravu památek ve výši milion šest set osmdesát tisíc korun. Z rozpočtu jsme na to přidali téměř šest set tisíc. Kromě toho pak přispíváme i na opravy církevních či soukromých památek,“ poznamenal Zrna.

A co na to obyvatelé? Podle některých lidí jsou na tom historické památky dobře.

„Kroměříž je hezká. Měl jsem tu nedávno na návštěvě známé ze Slovenska. Ti říkali, že město vypadá opravdu dobře,“ zhodnotil například Kroměřížan Vladimír Teláček. „Bydlím tu už padesát let, ale původem jsem ze Slovenska,“ prozradil senior. Stejný názor sdílí i Jan Slezák, ředitel Národního památkového ústavu Kroměříž. „Netvrdil bych, že jsou ve špatném stavu. Města se snaží je opravovat podle svých možností. Více pomoci by spíše mohl stát,“ uzavřel Slezák.