Opravy se týkaly jak skleníků, zeleně, cest a fontány, tak i obnovení dlouholetých prvků, které ze zahrady vymizely a nyní se díky archeologickým výzkumům po staletích vracejí na původní místa.

První akcí v opravené zahradě bude Festival barokní kultury Hortus Magicus, kde si lidé mohou užít například operu nebo divadlo doprovázené barokní hudbou a kostýmy. 
K dispozici budou také komentované prohlídky a zájemci si libosad, jak se dříve zahradě říkalo, mohou projít i po vlastní ose.

„Labyrintem je totiž nově celá zahrada. Zatímco v bludišti se bloudí, labyrint vás vede jakousi pomyslnou nití, která je známá z mýtu o Ariadně," líčí kastelán kroměřížského zámku a přilehlých zahrad Martin Krčma.

V takzvaném Palmovém skleníku po pravé straně hned po vstupu do zahrady budou připraveny floristické ukázky. Odtud může cesta vést do Holandské zahrady, která bude společně s Pomerančovou zahradou, Králičím kopečkem a Ptáčnicí návštěvníkům přístupná zcela nově. Je zasvěcena bohu Neptunovi, který se do Květné zahrady vrací téměř po dvě stě letech.

„Jedná se o originální sochu, která stojí v kopii barokní kašny a putovala po různých místech. Díky archeologickému výzkumu se nám podařilo vrátit ji přesně na místo, kde stála v roce 1670," upozornil Martin Krčma.

Holandská zahrada má podle něj sloužit pro edukační účely, ale také jako zahrada pobytová, kde se může návštěvník procházet anebo si udělat piknik.

„Při slavnostním zahájení bude i tato zahrada dějištěm divadelních vystoupení a koncertů. Bude to velmi působivé," těší se kastelán. Do zahrady se také vrátí vzácné cibulovité rostliny. „Už na jaře zde pokvetou tisíce tulipánů a narcisů," slibuje Martin Krčma.

Na Holandskou navazuje zahrada Pomerančová s vinohradem, který má spolu s pomerančovými stromy za úkol tuto část provonět. Odtud se pak lidé dostanou do části, která byla už dříve veřejnosti běžně přístupná.

„Říkame jí stará dáma, při slavnostním zahájení bude dějištěm vyvrcholení oslav. U rotundy se bude hrát barokní opera, jejíž dějištěm bude město Kartágo. Ze starých mýtů víme, že bylo vypáleno, ne náhodou tak skončí opera ohňostrojem," láká kastelán. Obnovení se dočkala i Štěpnice, která byla v sedmnáctém století ovocným sadem. Stromy se sem opět vrátí a na každé straně jich bude pět až šest stovek.

„Máme je v záměru postupně vracet, ale jako sbírku. Zakladatel totiž budoval Květnou zahradu stejně jako zámek, kdy v podstatě ze všeho dělal sbírky, ať už se jednalo o obrazy, mince knihy, nebo právě ovocné stromy," objasnil kastelán.

Další obnovenou částí je Ptáčnice s velkou voliérou uprostřed: ta bude plná ptáků a okolo ní barokní bazén. „Do okolí umístíme zase sady. Ovoce zahradu krásně provoní a chceme dát návštěvníkům do budoucna i možnost, aby si mohli při procházce plody utrhnout," plánuje kastelán.

Ptáčnice sousedí s částí nazvanou Králičí kopeček. „V jeho blízkosti je umístěn domek, který jsme zrekonstruovali a zřídili edukační místnost a i sociální zařízení. V době oslav tam bude čokoládovna," pozval Martin Krčma.

Na levé straně od vchodu Květné zahrady je takzvaný Velký skleník, který bude od podzimu sloužit jako místo pro expozice květin, které se budou muset přemístit ze zahrady.

Během oslav tady zájemci mohou navštívit i koncerty a konference s odborníky z Holandska a Anglie, kteří v průběhu stavby konzultačně pomáhali. „V každé nové zahradě bude na návštěvníky čekat nějaké kulinářské překvapení. Zde se bude jako specialita podávat švestková omáčka," dodal kastelán.

Opravy se dočkala i hlavní budova, jejíž první patro dřív sloužilo jako byty. „Nyní zde bude jeden byt pro správce a také kanceláře pro edukační pracovníky," vysvětlil kastelán.

Z podkroví se pak stala konferenční místnost s kapacitou sto lidí, kterou architektonický návrh zachoval ve stylu klasické půdy. „I její předsálí je kompletně vybaveno například sociálním zařízením. Také se zde nachází jediný výtah v rámci Arcibiskupského zámku a jeho zahrad," uzavřel kastelán.