„V objektu, kde nyní sídlí základní umělecká škola a dům dětí a mládeže, je potřeba vyměnit okna, elektroinstalaci, kotelnu a topení,“ upozornil starosta Luhačovic František Hubáček.

Do záchrany luhačovické barokní památky je třeba vložit desítky milionů

O zámek se s městem soudí dědička, osmdesátiletá Isabella Thienen-Serényiová. „Restituce spí na mrtvém bodě. Už od roku 1991 nebylo v této věci vydané žádné rozhodnutí,“ komentovala situaci její právní zástupkyně Daniela Trávníčková.

Hrabě Serényi se podle ní sice přihlásil za druhé světové války k říšskoněmeckému občanství, zároveň si však ponechal i české.
Starosta Hubáček míní, že spor se nyní vede o to, zda v době znárodnění byl, či nebyl hrabě Serényi českým občanem. Pokud ne, nárok na dědictví by jeho potomci definitivně ztratili.

Právnička dědiců uvedla, že pro potomky hraběte Serényi je vlastnictví zámku srdeční záležitostí. „Myslím, že pokud by získali majetek zpět, neprodávali by jej dál a pustili by se do oprav,“ ujistila Trávníčková.

Hubáček doplnil, že se město snaží zámek udržovat v co nejlepším stavu. „Jenže je potřeba udělat generální opravu, a to už je investice značně finančně nákladná. Je pochopitelné, že dokud nebudou jasně vymezené majetkové vztahy, nebude město prostředky do rekonstrukce dávat,“ dodal starosta.