Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) měla už v pondělí 19. února začít s opravou kanalizace. Ta je totiž v některých částech ulice v havarijním stavu, voda prosakuje na povrch, a není tedy možné bez její opravy pokročit.

Situaci však zkomplikovaly mrazy, které se na Kroměřížsku od začátku týdne drží.

„Při současných teplotách pracovat nelze, materiály by praskaly,“ zdůvodnil pro Deník ředitel VaK Ladislav Lejsal.

Ten ještě v pondělí počítal s možností, že by se zahájení prací mohlo posunout jen do pátku. Místo toho však padlo rozhodnutí, že se oprava opět odloží, tentokrát minimálně o dva týdny.

Hulínská radnice připravuje rozsáhlou opravu chodníku na tamní Wolkerově ulici.
V Hulíně plánují rekonstrukci chodníku ve Wolkerově ulici

„VaK s dodavatelskou firmou nechaly vypracovat výhled počasí na dva týdny dopředu. Ten nevypadá moc optimisticky,“ vysvětlil místostarosta Kroměříže Marek Šindler.

V tak nízkých teplotách se také podle něj práce na kanalizaci zahájit nedají.

„Předpokládáme, že pokud se počasí ustálí někde kolem nuly, mohlo by se začít 5. března. Tak zní dnešní rozhodnutí,“ upřesnil. Práce by měly začít od místa, kde se Vodní ulice kříží s ulicemi Dobrovského a Farní.

„První březnové pondělí by měla začít demontáž dlažby, řezání asfaltu, demontáž košů, laviček a podobně,“ přiblížil místostarosta.

Výkopové práce, které dosáhnou hloubky až pěti metrů, pak začnou před budovou Lékárny U Madony. Postupovat pak budou nahoru směrem k prodejně Baťa.

To provoz v ulici pochopitelně omezí, k úplné uzavírce by však dojít nemělo.

„Bude umožněn přístup do obchodů i domů. Je možné, že krátkodobě bude něco méně přístupné nebo téměř nepřístupné, to bude ale v řádu hodin,“ informoval.

Se samotnou rekonstrukcí – které měla oprava kanalizace v havarijním režimu předcházet, chtěla však radnice začít už 1. března. Dalo by se tedy očekávat, že i ostatní avizované termíny se lehce posunou. Po vodařích tam totiž 1. května měla práce zahájit plynárenská skupina Innogy a nakonec pak od začátku července město Kroměříž s opravami povrchu ulice.

„Všichni zúčastnění tak nějak počítají s tím, že vodaři budou možná potřebovat týden dva navíc. Plynaři by pak třeba ale nemuseli pracovat celé dva měsíce, takže jsme v podstatě stále v určených termínech,“ konstatoval místostarosta Kroměříže Marek Šindler.

Výstava Kamélií v Květné zahradě v Kroměříži v duchu Komedie Dell´ Arte.
Kamélie v Květné zahradě vás přenesou do Komedie Dell´Arte.

Rozsáhlou rekonstrukci Vodní ulice rozdělilo město do dvou etap. Ta první, letošní, je vyjde asi na šest a půl milionu korun, VaK pak zaplatí dalších sedm milionů. Práce se dotknou části od prodejny Baťa po křižovatku ulic Farní a Dobrovského.

Druhá etapa, kterou město plánuje na příští rok, se pak dotkne zbylé části ulice a vyjde město na dalších sedm milionů korun. VaK za ni zaplatí dokonce deset milionů.

Během stavby pak zájemci získají aktuální informace v informačním středisku.

„To nebude nakonec zřízeno ve Farní ulici, ale lidé ho najdou ve Vodní ulici v pronajatých prostorách domu číslo popisné 54,“ informoval mluvčí radnice Jan Vondrášek.