Most, který leží na krajské silnici z Chropyně přes Záříčí směrem na hranici kraje a dále do Troubek, byl v posledním každoročním hodnocení mostů označen stupněm šest: to znamená velmi špatný technický stav.

Podle odborníků se na něm podepsalo hlavně stáří a povětrnostní vlivy, proto tam také už čtyři roky platí omezení hmotnosti aut do šesti tun a jediného vozidla do dvanácti tun.

„Nyní je v místě dopravní značení omezení rychlosti a zákaz vjezdu těžkotonážních vozidel. Máme povolenou dopravní obslužnost směrem na Plučiska, do měsíce zrealizujeme provizorní řešení, po němž bude povolen vjezd osobním autům, autobusům a zemědělské technice," potvrdila Deníku starostka Záříčí Marcela Joklíková.

Letos v dubnu autorizovaný mostař stavbu znovu prohlédl a zjistil další zhoršení, zejména stavu krajních nosníků. Poruchy konstrukce mají podle jeho závěrů tendenci dál se rozšiřovat.

„Mostař proto podal návrh, aby byl průjezd přes most i nadále omezený, a to na auta do celkové hmotnosti šesti tun, jediné vozidlo sedmi tun, a aby byla doprava vedena jen v jednom jízdním pruhu středem mostu," podotkl mluvčí ŘSZK Vojtěch Cekota.

Obyvatelům Záříčí a okolních obcí se ovšem takto drastické omezení příliš nelíbilo. „Snažili jsme se jim vyjít vstříc a do doby, než bude hotov projekt a schválen investiční záměr, položíme na tu současnou provizorní ocelovou konstrukci, po které budou moci v jednom jízdním pruhu nadále projíždět autobusy i zemědělské stroje," vysvětlil ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Přednost v jízdě před protijedoucími auty by v takovém případě byla upravena dopravním značením, vybudování mostního provizoria by mělo řádově přijít na několik stovek tisíc korun.

„Současně budeme projektovat nový most, chceme jej zařadit už do investičního plánu příštího roku. Nenastanou--li nečekané komplikace, mohl by se tedy u Záříčí most postavit někdy ve druhé polovině příštího roku," dodal Malý.

V posledních letech jde ve Zlínském kraji už o třetí most na méně využívaných silnicích třetí třídy, který musí ŘSZK v podstatě zbourat a znovu postavit. Loni to byl most u Kunkovic, letos v osadě Stanovnice.

„I když po těchto silnicích a mostech nejezdí příliš velký počet aut, musí být také bezpečně průjezdné a umožňovat řádnou dopravní dostupnost oblastí, takže i do nich investujeme," ujistil ředitel krajských silničářů.