Během rekonstrukce baziliky byly objeveny archeologické nálezy ze třináctého století

Hlavně záleží na tom, jak dobře půjdou opravné práce. „Nejprve byla odkryta původní podlahová dlažba. Po úpravách byl položen provětrávací beton. Na to se teď pokládají elektrické rozvody a také izolační materiál,“ vyjmenoval rektor baziliky Jiří Šolc.

Podle něj chce vedení baziliky po dokončení této části oprav začít dávat podlahové topení a na něj se položí další vrstva betonu. „Pokud se vše podaří podle plánu, chtěli bychom, aby se v bazilice konala každoroční vánoční mše,“ podotkl Šolc.

V další etapě rekonstrukce se na beton budou pokládat dlaždice, které by měly být replikou těch předchozích. Během rozsáhlých oprav bylo v bazilice objeveno několik archeologických nálezů.„Pravděpodobně se našel základ původního kostelíka, který byl zřejmě z doby Jana z Rottalu, a také dva groše, pocházející zhruba ze třináctého století,“ uzavřel rektor.

Všichni doufají, že bazilika bude otevřena co nejdříve, zatím však není stanoveno přesné datum. Během uzavření se mše prozatím konají v náhradních prostorách v kapli svatého Josefa.

Jarmila Petříčková