Oprava přišla podle technického administrátora Petra Janka na minimálně osm milionů korun. „Nebyl vypsán žádný program, ve kterém bychom mohli žádat o dotace. Náklady proto financujeme z darů a sbírek, které jsme uspořádali už několik let dopředu, kdy jsme s opravou počítali. Něco málo nám ještě chybí, ale to se nám snad podaří uhradit během roku,“ řekl pro Deník Janek.

Miliony proinvestovaly především do rekonstrukce letité dlažby. „Byla už takříkajíc dožilá a na mnoha místech prošlapaná. U hlavního vchodu se vzdouvala a dveře nešly zavírat. I kvůli tomu jsme v zimních měsících naměřili v bazilice i minus sedm stupňů,“ připomněl Janek.

Podlaha je nyní nová, provětrávaná a s vyhříváním. „Tím se nám podařilo dostat minusové teploty v prostoru do plusových hodnot,“ pochvaluje si technický administrátor. Část peněz spolykalo také zateplení půdních prostor či elektroinstalace, na které dělníci ještě pracují.To nejdůležitější na Hostýně teprve očekávají: návrat původní opravené sochy Panny Marie Svatohostýnské, která zdobí baziliku. „Pochází zhruba z roku 1850. Čas se na ní hodně podepsal. Je dřevěná a byla už napadena červotočem,“ vysvětlil Janek.

Rekonstruovaná bazilika se také na čas stala rájem archeologů: byla tam totiž objevena vzácná šachovnicová dlažba. Církevní památka vydala i dvojici historických grošů.„V říjnu loňského roku zahájena rekonstrukce je vlastně závěrečnou etapou. Už před dvěma lety se totiž udály opravy vitráží, včetně jejich předsklení izolačními dvojskly,“ připomněl administrátor.

Slavnostní otevření baziliky je plánováno na 20. března, zúčastnit by se měl i arcibiskup Jan Graubner či pomocný biskup Josef Hrdlička.Nad rekonstrukcí baziliky dohlíželi pracovníci z památkové péče bystřického úřadu. „Samozřejmě jsme rádi, že památka prošla rekonstrukcí. Náš obdiv mají především za to, jakým zásadním a nelehkým způsobem obstarali peníze na náklady,“ pochválil tamní vedoucí odboru vnitřních věcí Pavel Malének.