„Smluvní strany prohlašují, že se rozhodly převzít společnou odpovědnou za čtyřletou správu města Kroměříže a vést jej k trvalému rozvoji a změně k lepšímu,“ tak zní část preambule koaliční smlouvy uzavřené mezi vítězným hnutím ANO 2011, KDU-ČSL, ČSSD, ODS, Zdravým Kroměřížskem a uskupením OK Občané Kroměříže.

V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu tak bude mít koalice pohodlnou většinu sedmnácti křesel.

Repliky korunovačních klenotů jsou v těchto dnech k vidění na zámku v Holešově.
VIDEO: Korunovační klenoty jsou v Holešově doslova na dosah ruky

„Spojuje nás snaha o zvelebení a rozvoj města a o změnu stávající situace na radnici. Najít subjekty, které jsou tohoto ochotné, nebylo tudíž až tak složité,“ komentoval Deníku povolební vyjednávání lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Opatrný, který bude novým starostou města.

V čele radnice tak po osmi letech vystřídá dosavadního starostu Jaroslava Němce (Nezávislí), který nově zamíří společně se svými stranickými kolegy do opozice. Stejně tak do opozičních lavic usedne i uskupení PRO 2022, SPD a Piráti.

Jaký bude program nové koalice, zatím není známo. Podle koaliční smlouvy bude připraven do třiceti dnů od ustavujícího zasedání zastupitelstva.

Tři místostarostové a uvolněný radní

Naopak rozhodnuto už je o tom, kdo budou noví radní a jaké budou mít gesce. Nový starosta Tomáš Opatrný (ANO) bude mít na starost kupříkladu finance, investice, regionální rozvoj, městskou policii či tvorbu územního plánu.

Kroměříž bude mít nově dva uvolněné místostarosty a jednoho uvolněného radního, tedy osoby, které budou své funkce vykonávat na plný úvazek. Místostarosta Karel Holík (ČSSD) bude mít v gesci školství, životní prostředí, služby, informační technologie, Sportovní zařízení města, Biopas či Kroměřížské technické služby.

Karel Holík, lídr ČSSD v Kroměříži.Karel Holík, lídr ČSSD v Kroměříži.Zdroj: se souhlasem Karla Holíka

Pod druhého uvolněného místostarostu Pavla Motyčku (KDU-ČSL) budou spadat sociální věci a zdravotnictví či Sociální služby města Kroměříže.

Pavel Motyčka, lídr KDU-ČSL v Kroměříži.Pavel Motyčka, lídr KDU-ČSL v Kroměříži.Zdroj: se souhlasem Pavla Motyčky

Třetí, avšak neuvolněný, místostarosta Jan Hebnar (ODS) bude mít v gesci odbor občansko-správních agend a odbor stavebního úřadu.

Jan Hebnar, lídr ODS v Kroměříži.Jan Hebnar, lídr ODS v Kroměříži.Zdroj: se souhlasem Jana Hebnara

Uvolněný radní Jiří Kašík (OK Občané Kroměříže) dostane na starost kulturu, cestovní ruch, partnerská města, Dům kultury v Kroměříži, Knihovnu Kroměřížska a obecní živnostenský úřad.

ANO má v radě čtyři hlasy z devíti

Devítičlennou radu města nově tvoří Tomáš Opatrný, Vladimíra Vondráčková, Martin Bsonek, Jan Pšeja (všichni hnutí ANO 2011), Karel Holík (ČSSD), Pavel Motyčka (KDU-ČSL), Jan Hebnar (ODS), Jiří Kašík (OK Občané Kroměříže) a Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko).