Apelují na dodržování platných opatření a větší proočkovanost, které mohou přispět ke zpomalení epidemie a uvolnit ruce přetíženým zdravotníkům v nemocnicích. S řadou tradičních předvánočních akcí už ve světle aktuálního vývoje nepočítají.

Starosta Uherského Hradiště a také poslanec za Zlínský kraj Stanislav Blaha (ODS) rozhodnutí hejtmana chápe.

„Počty nakažených znovu rostou a v momentě, kdy je proočkovanost na nedostačujících šedesáti procentech populace a nemocnice už nestíhají, nezbývá, než omezit kontakty,“ souhlasí Blaha.

Blaha: Kdo není očkovaný, neotálejte

V Hradišti už zrušili slavnostní rozsvěcení stromečku spojené s videomappingem, na který se tradičně chodily dívat stovky lidí. V plánu zatím zůstává malý jarmark, který začíná tento pátek.

„Situaci sledujeme a uvidíme, jestli nebudeme muset přistoupit k nějakým omezením, co se většího tradičního vánočního jarmarku týče,“ říká starosta města.

Podle svých slov doufal, že se loňský vánoční scénář nebude opakovat.

„Ale dnes už je jasné, že situace se zhoršuje. Pokud se lidé nezačnou chovat zodpovědně, čeká nás těžký podzim a zima. Můj názor je konzistentní – cestou ven z pandemie je očkování. Silně doporučuji každému, kdo je starší 60 let a není vakcinovaný, aby neotálel,“ apeluje Blaha.

Online reportáž

Vizovice: Nejvíce nemocných od začátku epidemie

Horšící se epidemiologické situace v kraji i „jejím“ městě si už delší dobu všímá starostka Vizovic Silvie Dolanská (NEZ.).

„Máme aktuální čísla nemocných i informace od krajského krizového štábu o naplněnosti nemocnic. Počty nemocných přímo ve Vizovicích i v obvodu naší rozšířené působnosti jsou vůbec nejvyšší za celou dobu pandemie,“ upozorňuje starostka.

Vedení měst už minulý týden zrušilo besedu spojenou s koncertem pro seniory, slavnostní rozsvěcování vánočního stromku, adventní jarmarku i novoroční ohňostroje. U dalších kulturních a divadelních akcí pracovníci Domu kultury domlouvají náhradní termíny na vhodnější období.

„Mrzí nás to hodně, protože se opakuje situace z loňského roku, ale omezení kontaktů je v této situaci potřebné,“ uvědomuje si Silvie Dolanská.

Jediná cesta, jak zabránit kolapsu nemocnic

Rozhodnutí hejtmana netěší, ale pokud chceme zabránit kolapsu nemocnic, je potřeba přijmout nezbytná opatření. To si myslí starosta Valašského Meziříčí a poslanec Robert Stržínek (ANO). „Je to jediná cesta, jak chránit životy občanů a pomoci přetíženým zdravotníkům,“ dodává s tím, že opatření je na místě a nezbývá než věřit, že povede ke kýženému cíli.

„Tím musí být jednoznačně uvolnění nemocnic a zajištění běžné péče a operativy. Tohoto bez nezbytných opatření aktuálně už asi jen těžko dosáhneme,“ domnívá se Stržínek.

Situace v kraji podle něj není dobrá.

„Podle informací, které mám z valašskomeziříčské nemocnice, se zde počet covid pozitivních pacientů v posledních dnech pohybuje mezi čtyřiceti až pětačtyřiceti. Část z nich, zhruba šest až osm, je na jednotce intenzivní péče. Čísla tedy hovoří jasně a nápor na zdravotníky je enormní,“ uvědomuje si starosta Meziříčí.

Růžička: Společnost je rozdělená

Ve Vsetíně už nepočítají se slavnostním rozsvěcením vánočního stromu, na úvod prosince plánovaný Mikulášský den se uskuteční v omezené variantě. S aplikací dalších doporučení hejtmana však chtějí v největším valašském městě počkat až na znění oficiálního nařízení od hygieniků.

„Z dřívějška už z národní úrovně známe, že se něco jiného řekne předem do médií a něco jiného pak vyjde v konkrétním nařízení,“ sdílí zkušenost starosta města Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Zdůrazňuje však, že dobře vnímá čísla nakažených i hospitalizovaných, která dostává.

„Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku máme dnes více nakažených, ale v poměru méně lidí v nemocnici. Byť absolutní číslo hospitalizovaných je zhruba srovnatelné s tím, co bylo vloni,“ všímá si starosta.

Zda mělo zpřísnění opatření přijít už dřív, nechtěl hodnotit. Apeluje však na lidi, aby doporučení brali vážně.

„Je dobře, že pravidla jsou – ať jde o nošení respirátorů či hygienické návyky. Může to opravdu pomoci. Mrzí mě, že je v tomto společnost rozdělená. Jedni se snaží pravidla dodržovat, druzí se snaží dávat velmi silně najevo, že žádná pravidla není potřeba.“

Němec: Lidé věří nesmyslům odpíračů očkování

V Kroměříži jsou podle starosty města Jaroslava Němce (NEZ.) připravení doporučení hejtmana respektovat. I když pravomoc omezení skutečně nařídit náleží krajské hygienické stanici. Opatření však podle Němce měla přijít dřív a z vyšších pater.

„Konat měla, a to mnohem dříve, vláda České republiky. Ale zřejmě proto, aby si nepohněvala voliče před nedávnými volbami do sněmovny, neudělala raději nic,“ zlobí se Němec.

Město zrušilo čtvrteční (25. 11.) rozsvícení vánočního stromu, uskuteční se pouze čtvrteční a páteční jarmark. Posune se i začátek vánočních trhů na Velkém náměstí, které se měly konat od 10. prosince.

„Budeme čekat, zda bude možné trhy alespoň v omezené míře zahájit později,“ řekl starosta.

Odpadají akce Domu kultury a oddálí se i zprovoznění mobilního kluziště, které mělo být lidem k dispozici také od 10. prosince.

„Městu v důsledku těchto omezení vznikají ztráty, které nyní odhadujeme v řádu statisíců,“ upozornil Němec.

Finanční ztráty ale nejsou to nejhorší. Podle Němce se stále některým lidem zdá, že se nic vážného neděje.

„Aspoň tak soudím z příspěvků na sociálních sítích. Zřejmě tito lidé nemají nikoho ze svého okolí, kdo by na covid-19 zemřel, nebo koho by tato nemoc vážně potrápila. Tak věří nesmyslům, které hojně prezentují například odpírači očkování,“ všímá si starosta Kroměříže.

Realita je však podle něj jiná, odráží ji zprávy přicházející z nemocnic, kde bojují o život a také umírají lidé.

„A že těchto nemocných ve vážném stavu hojně přibývá, že se proto postupně omezuje jiná péče. A že v drtivé většině končí ve vážném stavu v nemocnici lidé neočkovaní,“ říká Němec.

Každý by podle něj měl převzít svůj díl zodpovědnosti, dodržovat opatření a také se proti covid-19 nechat očkovat. „V opačném případě se obávám, že nás čeká dlouhý boj s nejasným výsledkem.“

Poslanec Parlamentu ČR za Zlínský kraj Marek Novák (ANO) s hejtmanem navrženými opatřeními a jejich rozsahem souhlasí.

„Aktuální opatření považuji za dostatečné, ale dokážu si představit, že v případě zhoršujícího se stavu, budou přijata opatření razantnější,“ říká Novák. Se současnou situací v kraji se byl osobně minulý pátek seznámit přímo u ředitelky krajské hygienické stanice Evy Sedláčkové.

„Zjištění mě ujistila v tom, že je nutno okamžitě přijmout opatření, jelikož dosahujeme opět plné vytíženosti kapacity nemocnic v kraji a je nutno se postarat o to, abychom se mohli plně věnovat všem pacientům. To jsem následně sdělil i panu hejtmanu Holišovi,“ dodal poslanec.