Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE povodně: den druhý

Zlínský kraj /ON-LINE, LETECKÉ SNÍMKY, VIDEO/ - Také v úterý 18. května jsme monitorovali situaci na tocích Zlínského kraje a přinášeli informace a fotografie.

18.5.2010
SDÍLEJ:

Morava, pohledy od Moravního mostu po jez. Úterý 18. května, okolo poledne.Foto: Jiří Nevyjel

23.04 - (Kroměříž) Hladina řeky Moravy v Kroměříži začala opět stoupat. Zhruba třicet minut po dvaadvacáté hodině už měřila 634 centimetrů. Od poledne do osmnácté hodiny se přitom hladina toku držela na úrovni 625 centimetrů, kolem devatenácté hodiny šla ale kvůli vytrvalému dešti znovu nahoru. Stav ohrožení platí ve městě od půlnoci z pondělí na úterý.

20.15 - (Uherské Hradiště) Řeka Morava, Uherské Hradiště Hydrologická situace: výška vodní hladiny 643 cm při průtoku 644 m3/s dnes v 19.00 hod, kolísavá tendence. Stále platí třetí stupeň povodňové aktivity.

18.55 - (Uherské Hradiště) 18.15 – Uherské Hradiště a Spytihněv průtok 642 m3/s na Moravě, velmi drobné srážky, situace je podle vodohospodářů příznivá, prozatím nehrozí žádné rozlivy řeky Moravy do okolí

17.54 - (Valašské Meziříčí) Pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů začalo v odpoledních hodinách odčerpávat vodu z laguny, která zaplavila ulici M. Alše ve Valašském Meziříčí. V akci je série čerpadel a osm zásahovým vozů. Přes větší počet hadic se hasiči snaží snížit hladinu vody v ulici. Nasazení velkokapacitního čerpadla není možné, protože výška hladiny je nedostatečná a nedosahuje nasávacího otvoru. Zakopání zařízení není v tomto místě možné.

17.19 - (Spytihněv) Hladina řeky Moravy ve Spytihněvi na Otrokovicku se stále mírně zvedá. Za posledních sedmnáct hodin je to celkem jen o dvacet centimetrů.

16.54 - (Kroměříž) Hladina řeky Moravy v Kroměříži se drží na stále stejné úrovni. Kolem úterního poledne dosáhla výšky 625 centimetrů, stejnou úroveň měla i před sedmnáctou hodinou. Nicméně přípravy na možné lokální povodně ve městě nepodceňují, hasiči už několik hodin odčerpávají vodu z Wolfova splávků, kde hrozilo vylití vody.

16.39 - (Valašsko) Na místech postižených záplavami, hlídkují policisté. Podle policejní mluvčí Jany Bartíkové budou následující noc hlídky posíleny ve vsetínském okrese, zejména pak ve Valašském Meziříčí.

16.33 - (Zlínský kraj) Státní zastupitelství a policie bude s postihem a s maximální rychlostí řešit i případy rabování. Informaci potvrdil státní zástupce Roman Kafka.

16.28 - (Zlínský kraj) Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák vyhlásil v úterý 18. května stav nebezpečí. Ten potrvá do 24. května 2010 do 24.00 hodin a týká se správních obvodů obcí s rozšířenou působností Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Kroměříž, Otrokovice a Uherské Hradiště. Více čtěte ZDE.

16.23 - (Kroměřížsko) Z okresu Kroměříž jsou povodněmi v roce 2010 nejvíce zasaženy obce poblíž Chropyně. Například v Kyselovicích voda zatopila několik zahrad.

15.59 - (Otrokovicko) Hrozba hydrometeorologů, že by Morava měla v úterý 18. května vystoupat až k 750 centimterům, se zatím nevyplnila. Řeka v tuto chvíli dosahuje výšky 640 centimetrů. Podle předpovědi by ve večerních hodinách mělo postupně dojít k její stagnaci. Ve středu 19. května se má rovněž počasí postupně uklidňovat a srážek ubývat.

15.15 - V tuto chvíli řidiči neprojedou těmito úseky: Od 18.5.2010 12:24 do 19.5.2010 00:24 na silnici 436 na výjezdu z obce Chropyně okres Kroměříž, délka 2.4km, od 18.5.2010 09:55 do 22:55 v ulici Chropyňská v obci Kroměříž uzavřeno, záplavy; Kroměříž, ul. Chropyňská, od 18.5.2010 09:48 do 22:48 na silnicích 4349, 4348 v obci Záříčí okres Kroměříž uzavřeno, záplavy; Zářičí-Troubky.

14.30 - (Uherské Hradiště) Stav toku řeky Moravy se oproti poledni nezměnil, k žádným výlevům na Uherskohradišťsku nedochází. V dalších hodinách se dá očekávat mírný pokles hladiny Moravy. Aktuální průtok ve 14.30 – 634 metrů krychlových metrů za sekundu.

14.04 - (Kroměřížsko) V Kvasicích očekávají rozvodnění potoků. „Na hrázi v potoku Kotojedka se někde utvořila díra, hrozí tedy, že nám voda vyteče do blízkých lesů a zaplaví také část cyklostezky,“ informoval starosta Kvasic Lubomír Musil.

FOTOGALERIE z uzavření silnice Zářičí - Troubky

13.31 - (Zlín) - Přestože je hladina Dřevnice od včerejšího večera relativně v normálu, může se v některých sklepech baťovských domků, zejména těch s nedostatečnou izolací, objevovat voda. "Vlivem dlouhotrvajících srážek se zvýšily povrchové zásoby vody v půdním profilu a tím dochází k průsakům zejména do sklepních prostor domů, které mají nevyhovující nebo poškozené základové izolace. Obyvatelé těchto domů by měli preventivně odstěhovat cenné věci ze sklepních prostor," informovala mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková .

13.21 - (Zlínsko) Na pomoc lidem zasaženým povodní vyhlašuje Samari, o.s. veřejnou finanční sbírku. Číslo účtu, na který může přispět každý, kdo nemá možnost osobně pomoci těm, jejichž domovy pustoší voda, je 231 197 664/ 0300. Svým příspěvkem tak umožní zakoupení čisticích prostředků a potřebného nářadí pro skupinu dobrovolníků odhodlaných pomoci s likvidací následků ničivého živlu. více čtětě ZDE

13.20 - (Zlínsko ) Hladina řeky Moravy dosáhla ve Spytihněvi na Zlínsku v jednu hodinu odpoledne hranice 638 centimetrů. Za hodinu tak vystoupla o dva centimetry výš.

12.53 - (Zlínský kraj) Meteorologové hlásí, že za posledních čtyřiadvacet hodin spadlo ve Valašské Bystřici 30 mm srážek, ve Valašském Meziříčí 23 mm a v Holešově 20 mm.

FOTOGALERIE z Uherskohradišťska: vodní toky jsou pod kontrolou

12.30 - (Zlínský kraj) Podle odhadů Povodí Moravy by řeka Morava mohla dosáhnout padesátileté vody, stejně jako Rožnovská Bečva. Vsetínská Bečva by mohla vystoupat na úroveň desetileté vody a Bystřička dvacetileté.

12.23 - (Uherské Hradiště) Průtok Moravy v UH – 632 metrů krychlových za sekundu

12.22 - (Zlínský kraj) Z důvodů komplikací v Troubkách na Přerovsku začnou silničáři uzavírat silnici vedoucí z obce Záříčí směr Troubky. "Auta dále neprojedou silnicemi mezi Vitonicemi a Žákovicemi na Kroměřížsku a v současné době se z preventivních důvodů bude uzavírat ulice Chropyňská v Kroměříži. Voda tady nebezpečně přibývá. Ostatní silnice, i ty které byly v pondělí zatopené na Vsetínsku a Valašskomeziříčsku, jsou zatím sjízdné samozřejmě s velkou opatrností," sdělila mluvčí krajské policie Jana Bartíková. Upozornila však ještě, že vzhledem k vytrvalému dešti je možné, že situace se ještě bude komplikovat.

VIDEO z povodní ve Valašském Meziříčí

12.09 - (Uherské Hradiště) Příznivou zprávu týkající se stavu vody na řece Moravě přinesl v poledne, v úterý 18. května, provozní náměstek Povodí Moravy v Uherském Hradišti Jiří Barouš. „Voda se mohutně rozlila na soutoku Moravy a Bečvy. Velké vodní plochy vznikly v okolí Kroměříže a Otrokovic. U nás proto prozatím k žádným rozlivům nedošlo,“ informoval Barouš. Podle jeho slov je nutné situaci i nadále sledovat. „Pro další hodiny však neočekávám žádné katastrofické scénáře,“ dodal Barouš.

FOTOGALERIE z úklidu naplaveného bahna ve Valašském Meziříčí
FOTOGALERIE z hospody Přístav na Vsetínsku, kterou poničila povodeň

11.20 - (Vsetínsko) Na Rožnovské Bečvě platí stále třetí povodňový stupeň. Hladina dosahuje výšky 259 centimetrů

11.15 - (Kroměřížsko) V Záříčí už proto evakuovali pětici lidí, kteří se obtížně pohybují. vice čtěte ZDE

11.14 - (Vsetínsko) Ve Vsetíně je stále neprůjezdná takzvaná "myší díra" ve směru od města k lokalitě Poschla. Je zatopena vodou

11.13 - (Vsetínsko) Vysoká voda na Vsetínsku pomalu opadá, více než povodně začínají region ohrožovat sesuvy. Místní jílovcové podloží nasycené vodou totiž podle odborníků ztrácí pevnost a může tak docházet k jeho pohybům. Škody, které na Vsetínsku nenapáchala velká voda, tak mohou způsobit pohyby půdy.

10.54 - (Kroměřížsko) V úterý 18. května kolem desáté hodiny dopoledne Morava měřila už 624 centimetrů. „V porovnání s rokem 2006, kdy hladina vystoupala až na úroveň 723 centimetrů, koryto ve městě vykazuje stále dostatečnou rezervu. Z ověřených informací také vyplývá, že Kroměříž v tuto chvíli není ohrožena ani natržením hráze v Troubkách na Přerovsku,“ informoval v úterý dopoledne mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

10.47 - (Kroměřížsko) – Potíže v silniční i vlakové dopravě způsobuje v úterý 18. května dopoledne velká voda na Kroměřížsku. Nejzávažnější je situace v okolí Chropyně. více čtěte ZDE

10.39 - (Kroměříž) Morava má v Kroměříži stav ohrožení.

10.39 - (Vsetínsko) Silnice na Vsetínsku a Valašskomeziříčsku, i ty v pondělí 17. května zatopené, jsou zatím sjízdné. Policisté ale vyzývají k velké opatrnosti, protože na mokré cestě je velmi jednoduché dostat smyk. Situace se může zkomplikovat, protože vytrvale prší.

10.15 - (Uherské Hradiště) Hrozba povodní straší stále více i obyvatele Uherskohradišťska. Přispěly k tomu i některé zvedající se hladiny vodních toků v regionu. Výjimkou není ani řeka Morava. „V noci na úterý došlo, podle očekávání k menšímu vzestupu. V dopoledních úterních hodinách je pak vzestup razantnější. Tento stav způsobuje povodňová vlna z Bečvy. více čtěte ZDE

10.07 - (Vsetínsko) Z přehrady Bystřička se nadále množství přitékající vody odpouští bezpečnostním přelivem. „Boční přítoky už klesly, takže je to pozitivnější, zatím veškerá vypouštěná voda končí v korytě. Uvidíme, co udělá dnešní déšť,“ zhodnotil situaci starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček. Na přítoku do přehrady, říčce Bystřici stále platí třetí povodňový stupeň

9.46 - (Zlínský kraj) Podle sdělení skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu je nyní na Moravě bez elektřiny asi tři a půl tisíce zákazníků. Část z nich je i z Valašskomeziříčska.

9.32 - (Otrokovicko) Hladina řeky Moravy nyní dosahuje výšky 638 centimetrů, kulminovat by měla v odpoledních hodinách. Navíc opět začalo pršet. Situace v Otrokovicích je ale podle mluvčí místní radnice Lenky Krupkové momentálně stabilizovaná.

9.17 - (Zlínský kraj) – Hladina Moravy se podle ranních měření stabilizuje. Od Kroměříže až po Břeclav platí na řece třetí stupeň povodňové aktivity. Výška vodního sloupce dosáhla v 8.42 v Kroměříži 624 centimetrů, ve Spytihněvi v 8.33 to bylo 637 centimetrů a ve Strážnici v 8.40 byla výška hladiny 527 centimetrů.

8.53 - (Otrokovicko) Třetího povodňového stupně dosáhla v noci na úterý 18. května řeka Morava. Podle odhadů hydrometeorologů by mohla její hladina vystoupat až do výšky 750 centimetrů. více čtěte ZDE

8.25 - (Kroměřížsko) Hladiny vodních toků na Kroměřížsku sice v noci na dnešek nadále stoupaly, k evakuaci však podle mluvčího krajských hasičů Ivo Mitáčka nikde naštěstí nemuseli sáhnout.

7.56 - (Valašsko) – Na třetím stupni povodňové aktivity zůstává v úterý na Valašsku nadále jen říčka Bystřice, a to na přítoku i odtoku z vodního díla Bystřička. Platí zde tedy stav ohrožení. Rožnovská Bečva, která v pondělí nadělala v regionu největší problémy v Rožnově a hlavně ve Valašském Meziříčí dosahuje nyní druhého povodňového stupně. více čtěte ZDE

00:32 - (Kroměříž) Hranici šesti set centimetrů přesáhla kolem půlnoci hladina řeky Moravy v Kroměříži. Ve městě tak byl vyhlášen stav ohrožení. „Ten platí také v celém Zlínském kraji. Podle ověřených informací se v Přerově rozlévá Bečva a potíže mají i tamní Troubky,“ informoval po půlnoci mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna

00:06 - (Chropyňsko) Velkou povodňovou vlnu očekávají nyní na Chropyňsku. „V Troubkách na Přerovsku se totiž protrhla protipovodňová hráz. Voda se tak nyní valí hlavně na Chropyni, v ohrožení je také naše místní část Plešovec,“ varuje chropyňský starosta Radovan Macháček. Pokud velká voda do města dorazí, mohla by se tak podle něj opakovat situace z roku 1997. „Bude to dramatická noc. Už teď musíme myslet na to, jak co nejrychleji informovat všechny naše občany,“ řekl krátce po půl dvanácté v noci Macháček.

Výzva čtenářům:

Zasílejte svoje fotografie ze zaplavených míst na e-mailovou adresu regionálních deníků - redakce.zlinsky@denik.cz; redakce.kromerizsky@denik.cz; redakce.slovacky@denik.cz; redakce.valassky@denik.cz.

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Srážku dvou osobních aut řešili ve středu 18. října po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.
5

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Část ulic v Bystřici bude ve čtvrtek 19. října bez elektřiny

Dodávka elektrického proudu bude ve čtvrtek 19. října od 7.25 do 17.25 hodin podle radnice v Bystřici pod Hostýnem přerušena v těchto ulicích města: Dukelská, Holešovská, Na Domově, Na Opletě, Novosady, Partyzánská, Pavla Užíka, Pod Bartovcem, Chaloupky, Přerovská, Za Potokem, Revoluční, Samostatnost, Vítězství, Halamáskova, Krátká, Mlýnská, Sadová, Slobodova a U Končin. 

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Žeranovicích

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

V holešovském TyMy centru ochutnávali Francii

První z Francouzských dnů zahájili v úterý v holešovském volnočasovém centru TyMy přímo v tamní kuchyňce. Vařečky se tam chopil francouzský dobrovolník Christophe Martínez.

Svůj hlas si ve volbách ohlídají také stovky voličů z Kroměřížska

Přípravy na víkendové volby do poslanecké sněmovny jsou v plném proudu také na Kroměřížsku. Volební lístky jsou rozdány, komise určeny a radnice už pomalu oprašují volební urny. Dnešek je zároveň poslední termín, kdy si mohou lidé, kteří nemohou volit v místě svého trvalého bydliště, zažádat o voličský průkaz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení