Třídenní návštěvu prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji sledujeme ZDE

17.51 Dnes už prezidenta republiky čeká jen v 18:30 večeře s pozvanými hosty v penzionu Malovaný. Zítra začíná program prezidenta v 10 hodin odjezdem z Osvětiman. Kolona bude mít namířeno do areálu muničních skladů ve Vrběticích kam má prezident dorazit v 11 hodin. S prezidentem pojede ve voze i náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Rostislav Pilc.
Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Online přenos z oficiální návštěvy prezidenta republiky budete moci sledovat i zítra.

Při návštěvě Zlínského kraje se prezident Miloš Zeman setkal s občany ve Zdounkách.

Na fotogarlerii a video z návštěvy prezidenta Miloše Zemana ve Zdounkách se podívejte ZdE

17.23 Zdounky - Před okamžikem skončila ve Zdounkách oficiální část dnešního programu. Prezident se v jeho závěru podepsal do pamětní knihy obce a z rukou starosty obdržel dary. Mezi nima byl například obraz s vypodobněním Zdounek či znak obce a znak místních hasičů upečený z perníku. Autorkou cukrářských výrobků byla Lenka Kulendová ze Zdounek. Miloš Zeman na oplátku dekoroval obecní prapor pamětní stuhou prezidenta republiky. Nyní se prezident přesouvá do Penzionu Malovaný v Osvětimanech, kam by měl dorazit cca v 17:40.

16.52 Zdounky- Ve Zdounkách před okamžikem také začalo setkání prezidenta Miloše Zemana s občany obce. Mezi různými dotazy zazněl i ten na oblíbenou četbu. Jeden ze školáků se prezidenta zeptal, jaká byla v dětství jeho nejoblíbenější kniha.
„Bezpochyby to byl Kája Mařík. Všechny díly," zavzpomínal prezident.

Další dotaz pak směřoval k tomu, zda je těžké být prezidentem. „Kdybych řekl, že je to lehké, tak by chtěl pak kandidovat každý," odpověděl s úsměvem Miloš Zeman.

16.07 Zdounky - Po příjezdu do Zdounek prezident zamířil do místního Domu kultury, kde bylo a stále ještě je na programu setkání se zastupiteli obce a zástupci mikroregionu Koryčansko-Zdounecko.
Při zahlédnutí prezidenta, jak se říká, na živo se někteří občané nezdrželi překvapení a tak redaktorka Deníku zaslechla od jedné z přihlížejících tuto větu. „Ty jo, on je fakt živý." Program ve Zdounkách skončí po 17 hodině. Na přípravách si podílely i pracovnice místní cukrárny. „Pro dnešní setkání jsme napekli 250 věnečků," prozradila Miroslava Kunová z cukrárny ve Zdounkách.

15:47 Zdounky - Prezidentská kolona dorazila do Zdounek dokonce o pět minut dříve, než jak bylo psáno v oficiálním programu.

15:46 Zdounky - Návštěva Zdounek je pro prezidenta poslední částí dnešního programu. Poté se přesune do penzionu Malovaný v Osvětimanech, kde je ubytovaný. První dáma Ivana Zemanová oficiální část zakončila už ve Valašském Meziříčí. Zítra ji čeká prohlídka mateřské školy ve Zlíně a návštěva Střední školy hotelové Zlín. 

15:41 Zdounky - Asi za 5 minut (15:50) začíná oficiální program ve Zdounkách. Zde už na prezidenta čekají desítky lidí, podle odhadu redaktorky Deníku je zde asi 100 až 200 zvědavců.

Vyhrává místní dechová hudba Zdounečanka a obecní úřad připravil občerstvení nejen pro prezidenta, ale i přítomné občany. Jedním z nich je například Antonín Dostál z místní části Divoky.

 "Jsem rád, že se přijel pan prezident podívat i do takové malé vesnice, to se tak často nevidí. Toho si na něj vážím, že se nebojí chodit se pobavit s lidmi. Mám také připravený dotaz.Týká se osobní odpovědnosti politiků," prozradil místní občan.

15:36 Kroměřížsko - V tuto chvíli již míří prezidentská kolona do Zdounek, kde se prezident Miloš Zeman setká s občany a zastupiteli této dvou tisícové obce na Kroměřížsku. Přesouvá se sem z kovárny Viva, kde se setkal s vedením společnosti i zaměstnanci. Zaměstnanci společnosti se jej v diskuzi ptali například na jeho vztah k euru.

„Jsem pro přijetí eura, ale jen za splnění několika podmínek. Jednou z nich je, že eurozónu opustí Řecko," domnívá se prezident.

Ten dostal také netypický dotaz. „Na co byste se zeptal sám sebe," zeptal se jeden z přítomných.

„Zeptal bych se, kdy konečně dostanou novináři rozum. A odpověď by byla, že v nejbližší geologické době," vtipkoval prezident na adresu žurnalistů. Na programu bylo i focení na památku se zaměstnanci společnosti.

15:23 Valašské meziříčí - Před pár okamžiky skončila návštěva první dámy Ivany Zemanové v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí.

„Tím co jsem zde viděla jsem velmi mile překvapena. Na vlastní oči jsem se přesvědčila jak jde skloubit řemeslo s uměním,"uvedla první dáma.

Ve Valašském Meziříčí ji také přivítali zástupci místní radnice. Místorostka města Yvonna Wojaczková ji předala kytičku a také dar, který vyrobili studenti místní sklářské školy. (fotogalerii a video si můžete prohlédnout ZDE)

Moravskou gobelínovou manufakturu ve Valašském Meziříčí navštívila ve středu odpoledne manželka prezidenta České republiky Ivana Zemanová.

14:37 Valašské Meziříčí - V tuto chvíli si první dáma Ivana Zemanová prohlíží výrobu gobelínů ve Valašském Meziříčí.
„Tak vzácnou návštěvou jsme poctěni. Je nám ctí, že jste zavítala právě k nám," uvedl ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Timotej Strýček.

Pro první dámu měli v manufaktuře i jedno překvapení. Nabídli ji, aby si na jeden z právě vyráběných gobelínů sama uvázala tři uzlíčky. Paní Ivana se toho ráda chopila a stal se tak symbolickou spoluatorkou unikátního obrazu s motivy Československa z meziválečného období.

14:31 Zlín - „Buďte rád, že máte v kraji takové úspěšné společnosti jako je tato," sdělil Miloš Zeman hejtmanovi, který jej doprovází při návštěvě úspěšné zlínské kovárny Viva. Ve čtvrt na tři začala prohlídka kovárny. Miloše Zemana přivítal majitel Čestmír Vančura.

Prezident Miloš Zeman v kovárně VIVA

„Že si nás prezident zvolil ke své návštěvě nás velmi překvapilo, ale je to především velká čest," prohlásil Vančura.

V tuto chvíli prezident jedná s vedením společnosti. Následovat bude beseda se zaměstnanci. Ostatně i těch už si prezident povšiml.

„Vidím, že v kovárně pracují i krásné ženy, glosoval prezident přítomné zaměstnankyně.

13:54 Zlín - Za malou chvíli také skončí pracovní oběd v Hotelu Baltaci Atrium, který se uskutečnil na pozvání hejtmana Stanislava Mišáka. Na programu nyní bude prohlídka zlínské kovárny Viva.

Zde se prezident republiky setká s majitelem společnosti Čestmírem Vančurou a za jeho doprovodu si prohlédne výrobu. Prezident se také setká s vedením společnosti a bude debatovat se zaměstnanci. 

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji. Hotel Baltaci.

13:40 Zlín/Valašské Meziříčí - Před malou chvíli vyrazila první dáma Ivana Zemanová ze Zlína směr Valašské Meziřící. Zde má asi za hodinu na programu návštěvu Živého muzea gobelínů v areálu Moravské gobelínové manufaktury. Před areálem ji s kytící přivítá ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Timotej Strýček.

„Paní Zemanovou provedeme provozem a ukážeme ji výrobu gobelínů. Práci si může i vyzkoušet," naznačil ředitel, co první dámu čeká. V manufaktuře nyní pracují i na výrobě nikdy nerealizovaných gobelínů. První dáma bude mít také možnost se na výrobě těchto unikátů lehce podílet.

13:24 Zlín - Už zítra se prezident pojede podívat také do Vrbětic do areálu muničního skladu. Setká se zde s policisty, vojáky i hasiči. V souvislosti s výbuchy muničních skladů při setkání se starosty také prohlásil, že se domnívá, že nešlo o náhodu.

Při debatě se zastupiteli se hovořilo i o odškodnění lidí a firem, kterých se výbuchy negativně dotkly. Zlínský kraj přijal v této souvislosti 136 žádostí o náhradu věcné škody. Posoudil je a na ministerstvu vnitra požaduje proplacení zhruba 1,15 milionu korun pro 38 žadatelů.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji. Krajský úřad ve Zlíně.

13:09 Zlín - V tuto chvíli je na programu také oběd první dámy Ivany Zemanové. Ten se uskutečňuje na pozvání manželky hejtmana Pavly Mišákové v Kolibě u Černého medvěda ve Zlíně.

„Pro paní Zemanovou máme připravené čtyřchodové menu. Jako hlavní chod okusí telecí biftečky s hříbkovou omáčkou a gratinovaným bramborovým pyré (gratinování je způsob zapékání, pozn. red.)," řekla Kateřina Machálková ze zlínské Koliby U černého medvěda, kde první dáma poobědvá.

Odpoledne pak má první dáma na programu návštěvu Živého muzea gobelínů ve Valašském Meziříčí.

13:08 Zlín - To, že pan prezident dorazil do Zlínského kraje ve skvělé náladě potvrdil i vtipem, který pronesl při podpisu pamětní knihy. „Víte jaký je rozdíl mezi protokolem a Talibanem? S Talibanem se dá vyjednávat," vtipně komentoval přísnost oficiálného hradního protokolu.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji. Krajský úřad ve Zlíně.

13:05 Zlín - Prezident Miloš Zeman se také vyjádřil k dotazu ke včerejšímu zásahu ÚOOZ.

„Nemyslím si, že by se politici měli zasahovat do vyšetřování trestních kauz. Pokud to dělají, tak ať jdou dělat vyšetřovatele," řekl k tomu prezident Zeman

12:55 Zlín - U probíhajícího oběda se podařilo také zaslechnout jeden z prezidentových bonmotů. Kuchaři se s výběrem menu i předkrmu nemýlili. Tlačenka měla u pana prezidenta úspěch.

"Musím se přiznat, že jsem takovou poctivou slezskou tlačenku jedl naposledy před čtyřiceti lety," pochvaloval si prezident

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji. Hotel Baltaci.

12:35 Zlín - Při setkání prezidenta se starosty obcí s rozšířenou působností, zazněly dotazy, které se týkaly především Vrbětic a odškodnění obyvatel. Pan prezident také k tomuto tématu přislíbil, že se bude zajímat o to, proč finanční odškodnění zatím nebylo poškozeným vyplaceno. Dle svých slov, bude kvůli tomu iniciovat schůzku ministrů vnitra a financí. Prezident také kritizoval nehospodárnost české armády.

„Armáda loni nevyčerpala 4 miliardy korun a přitom si stěžuje na nedostatek finančních prostředků," zmínil prezident Zeman. Podle něj má armáda špatnou pověst především kvůli nehospodárnosti. Prezident například vytkl i nákup letounů L159 za deset miliard, které armáda nevyužívá a stojí v hangáru.

Miloš Zeman také doporučil obcím a městům které uzavřely nevýhodné smlouvy s vodárenskými společnostmi, aby podaly trestní oznámení a hnaly k právní zodpovědnosti ty, kteří mají uzavření nevýhodných smluv na svědomí.

„I červené trenýrky na Hradě mají tři oběti. Byl s nimi rozvázán služební poměr, rozvažte tedy s nekompetentními lidmi služební poměr," poradil prezident.

Ten ve svém úvodním slově připomenul, že Zlínský kraj, ač bohatý svým potenciálem a duchem Bati, má přesto nízkou životní úroveň.

„Zlínský kraj má růst průměrných mezd pod celostátním průměrem. Je druhý od konce z hlediska životní úrovně a za ním už je v této statistice jen Karlovarský kraj. Pojďme společně vymyslet, jak to změnit," vybídl prezident Miloš Zeman na setkání se starosty.

Zdroj: DENÍK/Jan Karásek

12:25 Zlín - Před polednem Ivana Zemanová ukončila návštěvu zlínské Naděje a Domova pokojného stáří. Strávila zde asi padesát minut během nichž se pozdravila s klienty a debatovala s ředitelkou zařízení. Paní Ivana Zemanová se zajímala především o chod domova.

Setkání Ivany Zemanové v Naději – Domov pokojného stáří.

Ptala se na počty klientů, čekací doby nebo úroveň vybavení. První dáma navštívila i jednu z klientek domova. Popovídala si s paní Marií Stránikovou, která se narodila v roce 1919 v ruském Tomsku. Její otec byl legionář, který pocházel z Lukovečku u Fryštáku.

Klientka domova od paní Zemanové obdržela kytičku a na památku také knihu o prezidentském sídle v Lánech.

Zdroj: DENÍK/Jana Zavadilová

12:17 Zlín - Za pár chvil čeká prezidenta Miloše Zemana oběd se senátory, poslanci a europoslanci ve zlínském Hotelu Baltaci Atrium. Prezident si na experimenty nepotrpí, a proto si při návštěvě Zlínského kraje pochutná především na tradičních českých jídlech. Národní pochutiny reprezentuje už předkrm za který byla zvolena Slezská tlačenka.

Jako hlavní chod se servíruje španělský ptáček s jasmínovou rýží a polévka patří také do kategorie tradičních. Podává se dršťková. Pokud si pan prezident bude chtít pochuchutnat i na dezertu, je pro něj a jeho hosty připravena vanilková a čokoládová zmrzlina s poctivou šlehačkou. Další program je naplánovaný na 14:15, kdy prezident navštíví zlínskou kovárnu Viva. Zde se setká s vedením společnosti.

11:58 Zlín - Z rukou hejtmana obdržel prezident i dary. Mezi nimi nechyběla například i láhev dobré slivovice v dárkovém balení či kniha s tématikou Tomáše Bati. Prezident měl na oplátku obdarovat i hejtmana Stanislava Mišáka. Ten z jeho rukou obdržel peněženku, pánskou aktovku a opasek.

„Je udělaná v malé soukromé dílně a je udělaná z těch nejlepších materiálů které mohou být. Přeju ti, abys ji ve zdraví užil a lejstra v ní obsahovala samé dobré zprávy," zmínil při předání Miloš Zeman.

Hejtman pak okomentoval svůj dar. Slivovici.

„Z rukou lékaře je to lék, z rukou veterináře stává se božím požehnáním," vysvětlil hejtman, původní profesí právě veterinář.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji. Krajský úřad ve Zlíně.

10:59 Zlín - Prezident Miloš Zeman se po oficiálním uvítání před sídlem Zlínského kraje vydal debatovat s hetmanem Stanislavem Mišákem. Po diskuzi jej v 11 hodin čeká setkání se starosty obcí s rozšířenou působností.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji. Krajský úřad ve Zlíně.

Na Zlínsku se jedná například o Otrokovice, Vizovice, Valašské Klobouky, Luhačovice, Slavičín a další města. Podle redaktorky Deníku, která je na místě přítomna, přijel prezident ve výborné náladě a v sídle hejtmanství se zdravil se zaměstnanci úřadů, které zde sídlí.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se prezident do Zlínského kraje velmi těšil. Jedná se přitom o jeho šestou větší cestu za posledních 45 dní.
Sám prezident zmínil, že se nejvíce těší na setkávání s lidmi ať už v úspěšných firmách, či na náměstích.

„Tato setkání mě nabíjí energií," zmínil prezident. Za okamžik také začíná návštěva první dámy Ivany Zemanové v organizaci Naděje ve Zlíně.

10:40 Zlín - Přivítání prezidenta Miloše Zemana s manželkou Ivanou před sídlem Zlínského kraje ve Zlíně. 

Zdroj: DENÍK/Jana Zavadilová

10:25 Zlín - Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou mají přijet ke Krajskému úřadu ve Zlíně za několik minut. Ve vestibulu už na něj čeká hejtman Stanislav Mišák, pro první dámu je připravena kytice. Na místě jsou už členové ochranky, novináři, několik zaměstnanců úřadu. Před krajským úřadem se srocují spíše jednotlivci, okolí hlídá policie.

Související: Menu pro prezidentský pár: žádná exotická jídlaKrajem projela prezidentská kolona, zatím jen nanečisto

Prezidentský pár dnes přijede ke Krajskému úřadu Zlínského kraje v 10.30 hodin. Právě tam začíná v 11 hodin oficiální program hlavy státu.

Prezidenta čeká setkání se zastupiteli a starosty obcí s rozšířenou působností, v plánu je i podpis do pamětní knihy, dále setkání s řediteli příspěvkových organizací Zlínského kraje a zástupci odborových svazů.

Další oficiální program Miloše Zemana pokračuje ve 14.15 hodin ve zlínské společnosti Kovárna Viva.

Kromě vedení firmy si najde hlava státu čas i na zaměstnance. Ze Zlína se prezident přesouvá do Zdounek na Kroměřížsku. Uvidí se se starostou, obyvateli, kolem 17. hodiny se podepíše do pamětní knihy obce.

Prezident Miloš Zeman nocuje v Osvětimanech na Slovácku, v penzionu svého kancléře Vratislava Mynáře.

První dáma Ivana Zemanová dnes začíná vlastní program po 11. hodině návštěvou a prohlídkou Domu pokojného stáří a organizace Naděje Zlín. Po obědě jede na Valašsko, ve Valašském Meziříčí si prohlédne Živé muzeum gobelínů.

Deník bude informovat o všech krocích prezidentského páru, po celé tři dny chystá on-line zpravodajství.