Zatímco třeba místopředseda strany Jiří Dolejš by se něčemu takovému nebránil, v kroměřížském regionu tento nápad velké nadšení nevyvolal.

Například šéfka kroměřížských komunistů Ludmila Štaudnerová jej zcela striktně odmítá.

„Rozhodně jsem proti další omluvě, nové či původní. A nemám problém to říct jasně a nahlas na všech stranických úrovních,“ prohlásila pro Deník Štaudnerová.

Podle ní je sice správné snažit se o spolupráci s ČSSD, jelikož programy obou stran jsou velmi podobné.

„Nikoliv však výměnou za něco. Tudy cesta nevede,“ má jasno předsedkyně kroměřížských komunistů.

Pokud se přeci jen vedení strany rozhodne a národu se za činy spáchané svými předchůdci omluví, Štaudnerová komunisty neopustí.

„To by nebylo správné, celý život něčemu věřím, tak nemohu sebe ani lidi kolem zklamat a od svého přesvědčení ustoupit,“ dodala.

I její kolegyně na kandidátce do parlamentu, Esma Opravilová z Kroměříže, stojí za tím, že omluva z roku 1989 by mohla stačit.

„Nicméně pokud by její opakování bylo vnímáno jako vstřícný krok ke sjednocení levice, pak by měla význam. Pokud se tak rozhodne celé vedení strany, nebudu s tím mít problém,“ ujasnila.

Předseda regionální organizace sociální demokracie na Kroměřížsku Marek Šindler nápad vedení komunistů naprosto odmítá.

„Spolupráce s nimi není možná, to nám jasně ukazují historické zkušenosti. Naši členové byli v době totality často perzekvováni či nuceni k emigraci. Věřím, že vedení strany by do takové vládní koalice nešlo,“ říká Šindler.

Zároveň očekává, že se nápad s omluvou objeví v předvolební kampani jejich hlavního politického rivala ODS. „Nepřekvapilo by mě, kdyby se to snažili zneužít,“ dodal.

Za nereálnou označil spolupráci ČSSD a KSČM na sestavování vlády i sociálně demokratický poslanec z Holešova Josef Smýkal.

„Z historie je třeba se poučit. Nicméně pokud budou komunisté chtít, mohou náš program podpořit,“ vysvětlil.