Jedním dechem je ale třeba dodat, že velké většiny škol na Kroměřížsku se novela školského zákona z jara letošního roku netýká: nevhodné potraviny totiž z automatů odstranily už předem.

Ani bufet, ani automat s nezdravými potravinami nemají například na kroměřížské základní škole Oskol. „jsou tam pouze mléčné výrobky a ovoce v rámci programu Ovoce do škol," potvrdil Kroměřížskému deníku tamní ředitel Oldřich Gejda.

Ještě zhruba před třemi lety však škola bufet měla: záměrem bylo ve spolupráci s rodiči, aby si tam děti mohly koupit například pečivo na svačinu a podobně.

„Dopadlo to ale tak, že děti nakonec kupovaly jenom cukrovinky. Sortiment jsme tedy nejdřív omezili a nakonec bufet zrušili úplně, ani rodiče už ho nechtěli," poznamenal ředitel.

Novela zákona se momentálně netýká ani třetí základní školy v Holešově, což potvrdil ředitel Ivo Junášek.

„Bufet sice máme, ale je dlouhodobě upraven tak, aby se tam neprodávaly věci, které do vymezených potravin pravděpodobně patřit nebudou. Momentálně to tedy máme pojištěno a není s tím žádný problém," ujistil ředitel.

Samozřejmě ovšem stále platí jednoduchá pravda:, omezení nezdravých potravin ve škole nemusí znamenat, že se jim děti opravdu vyhnou. Koupit sladké limonády, brambůrky nebo čokoládové tyčinky si mohou třeba cestou do školy v kterémkoli obchodě.

„My to pokryjeme jen v rámci školy, můžeme na to i děti upozorňovat, ale potom jen to už jen na straně rodičů, dál to neovlivníme," upozorňuje Ivo Junášek.

Zdravé stravovací návyky by podle něj měly být dány z rodiny: o to se snaží například Lenka Polišenská z Kroměříže.

„Dětem dávám do školy dostačující svačiny každý den, peníze si berou jen pro výjimečné případy. Samozřejmě jim neupíráme sladké úplně, jednou dvakrát do týdne jim ke svačině přidám třeba tatranku," přiznává maminka.

Se zákonem, který omezuje prodej nezdravých potravin ve škole souhlasí i další obyvatelka Kroměříže.

„Když děti nemají dobroty na očích každý den ve škole, tak je to tolik neláká. Vím o tom, že si syn občas nějakou sladkou limonádu nebo tyčinku koupí před školou, není to ale každý den," řekla Deníku čtyřiatřicetiletá maminka.