Úředníkům se situace nelíbí
Nelichotivý stav toku sledují především úředníci uherskohradišťského odboru životního prostředí. „Voda v řece je středně znečištěná, nadlimitní je zatížení jak v kyslíkových ukazatelích, tak i v množství dusíku a fosforu. Míra znečištění je dána počtem obyvatel v jednotlivých obcích. Průmyslovým podnikům, by totiž fungování bez zajištěné likvidace odpadních vod nikdo nepovolil,“ vysvětlil Jiří Barouš z odboru životního prostředí v Uherském Hradišti.
„Nejsme kompetentní posuzovat možnosti obcí čistit odpadní vody. Cítím však určitou nespravedlnost v tom, že i poté, co jsme investovali nemalé peníze do svedení kanalizace do ČOV, se otravy stále opakují,“ povzdechl si kunovický starosta Jiří Vařecha.
Současná kritéria jsou stanovena tak, že povinnost čistit odpadní vody mají vesnice až nad pět tisíc obyvatel.
Problémy způsobuje absence potrubí v desítkách obcí
Již dnes však úředníci doporučují řešit tento problém i řadě menších obcí. Normy se totiž stále zpřísňují. Na radnicích některých vesnic se tak stavby či přepojení čistíren připravují. Prakticky připraveni na takovou situaci jsou například ve Vlčnově, kde ČOV zatím chybí
Stavba ČOV potrvá asi rok
„Jsme zřejmě jedni z mála, kteří nečekali na dotace, a projektovou dokumentaci pro výstavbu čistírny odpadních vod si zaplatili sami. Nyní nás však blokuje pozdržení příjmu peněz z Evropské unie na stavbu samotnou. Jsme připraveni v krátké době dodat vše potřebné k žádosti o dotaci. Samotná stavba by pak měla trvat něco málo přes rok,“ popsal současnou složitou situaci vlčnovský starosta Jan Pijáček.