Jak jste strávila nedělní večer?

Na výsledky jsem čekala společně se svými spolupracovníky v kanceláři. Vzhledem k tomu, že jsme věděli, že účast je slabá a že to může výsledky hodně ovlivnit, jsme byli dost nervózní.

Proběhla už nějaká oslava vašeho znovuzvolení nebo ještě nějakou plánujete?

Měla jsem kolem sebe během pětiletého období i během kampaně spoustu lidí a dobrovolníků, kteří mi pomáhali, takže bych jim všem chtěla moc poděkovat na setkání, které plánuji.

Jaká byla vaše první myšlenka, když jste se dozvěděla, že opět míříte do Evropského parlamentu?

Vzpomněla jsem na práci, kterou jsme za posledních pět let odváděli a kterou jsme se snažili obhájit i během volební kampaně. Objeli jsme poctivě dva hlavní kraje, které mi příslušely. Celou práci považuji za týmovou záležitost a bez dobrých spolupracovníků se práce zodpovědně dělat nedá. Mojí první reakcí tedy bylo poděkování lidem kolem sebe.

Co říkáte na volební účast, která nebyla nijak valná?

O výsledku rozhodují všichni. Ti, kteří k volbám jdou, i ti, kteří volit nepřijdou. Nechají totiž za sebe rozhodovat ty druhé. Například v sousedním Německu byla účast víc než dvojnásobná. Přisuzuji to zatím poměrně malé informovanosti o tom, jak fungují evropské struktury, jak celý proces probíhá a že jsme jeho součástí.

Co na váš úspěch říkají vaši nejbližší?

Samozřejmě byli rádi a těšili se se mnou. Během uplynulých pěti let jsem se snažila domov nezanedbávat. Každý volí ve svém pracovním režimu samozřejmě trochu jiný způsob: někdo se věnuje práci v Bruselu a pak není vidět doma, nebo naopak. Snažila jsem se nešidit jedno ani druhé. Je to sice permanentní cestování, ale to k té práci patří. Mí blízcí byli natolik tolerantní, že se tomuto režimu přizpůsobili.

Dosud jste se v Bruselu zabývala hlavně ochranou spotřebitelů a bezpečností dopravy: budete v tom pokračovat, nebo máte jiná témata?

Díky kontaktům a zkušenostem, které jsem během pěti let získala, bych v tomto směru ráda pokračovala. Nikde však není psáno, že se to nakonec nezmění. Měli jsme dnes jednání nového poslaneckého klubu, kde jsme každý představili své priority. Ty má také každý ze 751 poslanců v europarlamentu, není snadné prosadit tu svou. Budeme muset bojovat.

Jste pro, aby Česká republika v dohledné době přistoupila ke společné evropské měně?

Je to záležitost domácí hospodářské situace a připravenosti naší země, také stabilizace eurozóny. Rozhodně si nemyslím, že je to otázka nejbližších let, ale nepochybně tímto směrem jdeme.

Existují nějaké programové priority kolem evropských témat, v nichž se nějakým způsobem rozcházíte s vaší stranou?

Nemyslím. Ale už v předchozím období jsem několikrát hlasovala jinak, než byl názor politické skupiny. Je to přirozená věc, že se ne ve všech otázkách shodujeme. Česká republika může mít dlouhodobě jiné priority, než evropský parlament, je to však případ od případu.

Myslíte si, že lze v europarlamentu prosadit i témata, která by nějak pomohla Zlínskému kraji nebo konkrétně Kroměříži?

Evropský parlament není instituce, která by mohla rozhodovat tímto způsobem. Je to instituce, která rozhoduje s radou, což jsou jednotlivé členské státy. Priority České republiky jdou do jakési konkurence s prioritami ostatních států. Pokud Kroměříž má své, ty musí v prvé řadě prosadit na úrovni krajů, poté České republiky a pak může Evropský parlament rámcově usnadnit jejich realizaci. Příkladem může být třeba výstavba silnice R49.

Plánujete nějaké personální změny u vašich poslaneckých asistentů nebo jejich složení zůstává při starém?

Tým prochází změnami neustále, vychází z rodinných poměrů a podobně. Nevylučuji nic, ale tým, který jsem měla v tomto období, byl výborný. Všem bych chtěla moc poděkovat, protože odvedli kus dobré práce.

Kde a jak často se s vámi budou moci potkat vaši voliči ze Zlínského kraje?

Prakticky každý pátek. Od pondělí do čtvrteční noci jsem na cestách, ať už v Bruselu nebo ve Štrasburku, a v pátek jsem v kanceláři. Volebním obvodem pro poslance z České republiky je ale celá země. Pokud mě lidé chtějí kontaktovat, mohou přímo v kanceláři v Kroměříži.