Mnozí lidé u nás situaci na Ukrajině přirovnávají k období politického uvolnění v Československu, ke kterému u nás došlo v roce 1968.

„Jedná se o agresi podobné roku 1968 u nás nebo 1956 v Maďarsku. Je to agrese a akt síly velmoci, která si tohle může dovolit i dnes," tvrdí třeba holešovský místostarosta Rudolf Seifert (TOP 09).

Češi by podle Seiferta mohli dopady ukrajinské krize pocítit hlavně na zdražení plynu a ropy. „To by bylo hodně nepříjemné. Další dopad je morální a politický: znovu se objevuje hrozba expanzivních tlaků východu na náš region a teritorium," upozorňuje holešovský místostarosta.

Hospodářského dopadu ukrajinského vývoje se obává také kroměřížský senátor a místostarosta Miloš Malý (ČSSD). „Vede tudy velké množství zemního plynu a pokud vyhlásíme sankci Rusku, otázkou zůstává, jaká bude odveta," krčí rameny Malý.

Jednoznačné stanovisko se zaujmout zdráhá. „Mám velmi málo informací o dění v zemi. Podle kolegy senátora Štětiny, jehož znám a který se tam hodně pohybuje, je však situace krizová," dodal Malý.

Jako rozumnou vidí teď především finanční podporu Ukrajině. „Zda a jakou finanční sumou zemi případně jako město pomůžeme, to budeme projednávat příští týden na zasedání rady," dodal kroměřížský senátor.

Jasné stanovisko prozatím pro Deník nezaujala ani morkovická poslankyně za KSČM Marie Pěnčíková.

„Ukrajina není země, která by byla na druhém konci zeměkoule, takže dění tam se promítne i u nás. Nepředpokládám ale, že by to mělo zásadní hospodářský vliv," podotkla poslankyně.

Vedení KSČM by podle ní na dalším jednání mělo také jednat o finanční podpoře Ukrajině. „Rapidní změny nastaly až v předchozích dnech, počkáme, až se vedení klubu sejde, a uvidíme. Podněty k výkonnému výboru strany však už směřovaly," dodala Pěnčíková.

Dlouholetý komentátor Deníku Ivan Hoffman, který žije na Kroměřížsku, podle svých slov doufá, že situace skončí regulérními volbami a že tentokrát budou jejich výsledek vítězové i poražení respektovat.

„Není to nic hezkého. O politicích, kteří Ukrajinu zadlužili a nechali rozkrást, si nedělám žádné iluze. O demokratech, co pálili uprostřed města pneumatiky a házeli láhve s hořlavinou na policisty, také ne," poznamenal Hoffman.

Jednání Ruska, které v minulých dnech obsadilo Krym, je podle něj okupací.

„Je to samozřejmě okupace, ale divná. Lidé na Krymu se s okupanty fotografují, chybí zprávy o nějaké střelbě či násilí. Skoro to vypadá, jako by okupanti vadili lidem na Krymu méně, než nová vláda v Kyjevě," podotkl komentátor Deníku.

Podle něj by Češi situaci na Ukrajině neměli podceňovat a být solidární vůči tamním obyvatelům.

„Nečekám problémy, ale sledovat bychom Ukrajinu měli. A myslím, že bychom měli být i solidární s většinou Ukrajinců, která se stala rukojmími politiků na straně jedné a radikálů, extrémistů a teroristů na straně druhé," dodal Ivan Hoffman.