Policisté varují, terčem drsných podvodníků se letos stalo nejméně osmnáct důchodců

Vypovídá o tom i fakt, že kroměřížští policisté zaznamenali letos už osmnáct případů, kdy jeden či více podvodníků okradlo seniory.„Naposledy v úterý dvě ženy obraly osmasedmdesátiletou stařenku o kabelku. Jedna z nich tvrdila, že chce jít na záchod, ale místo toho v domě kradla,“ připomněla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Dodala, že policie v rámci prevence pořádá pro seniory projekty, a prostřednictvím těchto akcí se snaží je varovat před podomními prodejci nebo například falešnými plynaři.„Podvodníci většinou působí zdánlivě seriózně, ale přitom jsou jen velice lstiví,“ varovala Kyšnerová.Hlavní zásadou, jak se podle ní vyhnout zklamání je nedůvěřovat a pokud se někdo představí jako zástupce firmy, pravdivost jeho tvrzení si ověřit.

Některá města na ohlášené pracovníky firem nebo naopak na nepoctivce upozorňují například rozhlasem.„Pokud se pohybuje po Hulíně nějaký podvodník, chráníme tím naše důchodce. Naopak je dobré, když se nějaký pracovník, který skutečně provádí kontroly, přihlásí na radnici,“ říká hulínský místostarosta Petr Polák.

Kroměřížská městská policie právě vytváří seznam zájemců o bezpečnostní řetízky a panoramatická kukátka.„Jsou určena lidem, kteří bydlí sami, jsou ve vysokém věku, nebo mají špatnou zkušenost a chtějí se cítit bezpečněji,“ řekl šéf kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.Několik zařízení je prý stále k dispozici. „Senioři mají posledních pár dnů k tomu, aby si o řetízek nebo kukátko na policii zažádali,“ nabídl Skřebský.

To, že jsou staří lidé někdy možná až příliš důvěřiví, připustila i předsedkyně holešovského Klubu důchodců Ivanka Hanzlíková.„Někdy to pustí do bytu cizího člověka prostě proto, že jsou osamělí a chtějí si popovídat,“ namítla.Na vině však podle ní může být i zapomnětlivost, nepozornost. „Zásadní roli podle mě hraje také to, že dnešní senioři nejsou zvyklí na tak velkou kriminalitu, jaká se nyní vyskytuje,“ poznamenala Hanzlíková.