„Já vlakem sice jezdím občas, ale přesto samozřejmě hlasuji pro jeho zachování,“ říká s úsměvem například jeden z cestujících Bronislav Schaffer ze Šelešovic.

Obavy ze zrušení však mnozí stále mají. „Letos železnice oslavila sto třicáté výročí, měli jsme proto ještě donedávna trošku strach, že by oslavy mohly být zároveň i posledním dnem, kdy by vyjel od nás vlak,“ připomíná například starosta Zborovic Jaromír Kunc. S úlevným vydechnutím ale připomíná příslib Jaroslava Drozda, radního Zlínského kraje zodpovědného za dopravu. „Potrvdil nám, že v žádném případě se trať v nejbližší době rušit nebude. Tím mě víceméně uklidnil,“ pousmívá se Kunc. Dění kolem železnice sleduje i jeho kolega, starosta Zdounek Martin Drkula.

„Společnými silami se budeme snažit i nadále o její zachování. Naštěstí tu také funguje nákladní doprava, která ztrátu alespoň trošku kompenzuje,“ řekl Drkula.

Dosavadní průzkumy však podle Františka Brachtla, vedoucího provozního úseku a zástupce ředitele společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje prokazují, že vlak si v čase dopravní špičky na nezájem lidí stěžovat nemůže.

„Železniční trať do Zborovic je na tom z pohledu počtu cestujících ve Zlínském kraji sice nejhorší, v Česku jsou na tom ale jiné mnohem hůře. Není na tom tak katastrofálně, opravdu by se u nás našli ještě mnohem horší,“ řekl ve středu pro Deník Brachtl.

V dohledné době proto možnosti jejího zrušení nepřikládá žádný význam.

„Nevím o tom, že by byla nějaká extra vůle s ní skoncovat,“ potvrdil vedoucí provozního úseku.

Na zborovické trati, stejně jako na ostatních, se průběžně provádí průzkum frekvence cestujících.

„Naposledy jsme jej provedli v týdnu od jedenáctého do dvacátého března. Nejsilnější spoj je kolem sedmé hodiny ranní, kdy jezdí od třiceti do padesáti lidí, minimum je okolo čtyřiadvaceti,“ přiblížil výsledky Brachtl.

Odpoledne je zase cestujících nejvíce v době, kdy se vrací z města domů. „Ve spoji kolem patnácté hodiny jsme zaevidovali lidí v rozmezí od pětatřiceti do padesáti,“ informoval Brachtl. Překvapivě poměrně slušně využité jsou podle něj i některé víkendové spoje.