A přes názor mnohých, že by vláda měla padnout, to včera vypadalo, že kabinet zatím vydrží.

Pád vlády přitom viděl jako jedinou možnost třeba senátor a kroměřížský místostarosta Miloš Malý (ČSSD). Deníku včera dopoledne řekl, že podle jeho názoru i informací, které má, by vláda ještě během dne skončit.

„V historii České republiky se nestalo, že by policie zatýkala na úřadu vlády. Jsem sice v Kroměříži, ale mám čerstvé zprávy a podle mého názoru by vláda měla padnout," prohlásil Malý.

Starostka Kroměříže Daniela Hebnarová (ODS) byla od rána na školení, takže mnoho informací o aktuální situaci neměla. „Nikdo takovýto zásah neočekával. Nemůžu říci nic bližšího, jsem z toho ale překvapená asi jako kdokoli jiný," konstatovala pouze.

Například holešovský poslanec Josef Smýkal (ČSSD) byl podle svého asistenta na jednání a neměl informace ze sněmovny, nechtěl se tedy vyjadřovat. To místostarosta Holešova Jaroslav Chmelař (ČSSD) Deníku sdělil, že podle něj se jedná především o velkou ostudu pro naši republiku a to v mezinárodním rozměru.

„Pokud dělá policie razie v nejvyšších patrech naší politiky, tak to už je zarážející. A pokud se to potvrdí, není jiné řešení než předčasné volby," míní holešovský místostarosta.

Kroměřížská radní Jarmila Číhalová (bezpartijní) se také omezila na konstatování, že je třeba počkat na více informací. „Jako občana mě to rozhodně netěší, mám z toho opravdu špatné pocity. A jestli se děje něco takového ve vyšších patrech politiky, tak je to zlé," uvedla Číhalová.

Starosta Hulína Roman Hoza (ODS) přiznal, že neví skoro vůbec nic. „Celá republika vidí, že se něco děje, ale nikdo neví co. Já doufám, že policie bude umět vysvětlit, co se vlastně stalo a proč zahájila takové masivní vyšetřování," komentoval pro Deník Hoza.

Předpokládá prý, že zatýkání policie nerozjela jen na základě nějakého telefonického udání, moc klidu to podle něj ale rozhodně do politiky nepřinese.
„Bohužel, pokud to bude pravda, tak tato kauza dopadne na spoustu lidí i na nižších postech ve straně: na nás, starosty za ODS, kteří odvádí myslím slušnou práci. Bohužel ale tady toto chování našich poslanců znevažuje naši práci. Nejhorší pak na tom je právě ten dopad do toho komunálu," uzavřel hulínský starosta.

Co na to voliči? Aférou moc překvapeni nejsou

Co na nejnovější vládní skandál říkají obyčejní lidé z regionu? Ačkoli takový scénář na české politické scéně asi nikdo konkrétně nepředvídal, dřív nebo později se prý něco takového dalo čekat.

„To, co se nyní děje, rozhodně není adekvátní, ale která politická strana nemá dnes skandály? Je to asi úplně jedno, kdo je zrovna u moci. Nikdo z nás neví pravdu. A tak mě to zas tak nepřekvapuje," poznamenal třeba Karel Novák z Kroměříže.

Podobný názor má i Petr Polášek. „Je to všechno přece jasné. Nečas to podle mě nemá v hlavě v pořádku. Očekával jsem to už dávno. Ani Kalousek není normální, a navíc je to sprosťák," nebral si servítky obyvatel místní části Kroměříže.
Mnozí lidé ale politiku vlastně ani moc neřeší. „Nemám o tom vůbec přehled, nezajímám se o to. Je mi úplně jedno, jestli tam někoho zatýkají, nebo ne," mávl rukou Robert Bětík z Hulína. ⋌(pku)