Ve finále se v každé kategorii utkalo pět borců, kteří předvedli to nejlepší, co může dnešní odzemková scéna v české republice nabídnout. Letos zvítězil Josef Goláň ze souboru Radhošť.

„Odzemek je mužský sólový tanec, ve kterém chlapi předvádějí jak zvládli jednotlivé figury tance i svou pružnost a sílu,“ vysvětlil Oldřich Štroblík, který je už od osmdesátých let garantem úsilí o zapsání tohoto původně pastýřského tance do památek UNESCO.

Odzemkáři o tuto poctu usilují i na základě úspěchu sousedů z Moravského Slovácka. Jejich verbuňk se totiž před několika lety na listinu světového kulturního dědictví skutečně dostal. „Vydali jsme publikaci, kterou sepsal bývalý výborný odzekář Jiří Parduba,“ uvedl Štroblík. S tím, že před časem vyšlo také podrobné instruktážní DVD, kde toto rodinné stříbro valašského folkloru představuje hned několik nejlepších tanečníků odzemku.

Co současné tanečníky na odzemku láká? „Je to jistý způsob seberealizace. Pro mne je to dnes ovšem také pocit zodpovědnosti zachovat tento tanec dalším generacím,“ zamyslel se člen poroty Pavel Tomeček, který na přelomu osmdesátých a devadesátých let valašským odzemkářům kraloval.