„Zatím jsme odtahy nerozběhli v plné parádě, ještě před chvílí kvůli sněhu nebylo kde parkovat. Nechceme to takříkajíc lámat násilím,“ vysvětlil ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.

Postupně ale podle něj bude řízených odtahů přibývat. Pokuty už totiž nevychovaným řidičům příliš vrásky na čele nedělají a nadále si spousta z nich parkuje, kde se jim zlíbí. Nyní se jim může dostat ponaučení ve formě několikatisícových výdajů.

„Kromě pokuty až do výše dvou tisíc bude muset řidič, který svým vozem blokuje či ohrožuje provoz, zaplatit také odtah,“ upozornil ředitel. Pokud se řidič vrátí k vozu ještě před tím, než ho odtahovka začne nakládat, bude muset uhradit sedm set korun.

Neúplný odtah, kdy služba auto naloží, ale řidič pak přijde, stojí tisíc sto korun. A když přivolaná firma auto odtáhne úplně, zaplatí majitel při jeho vyzvednutí asi tisíc tři sta korun a uhradit bude muset i výdaje za parkovné a ostrahu: v den odtahu šedesát korun a každý následný den pak sto dvacet.

„Pár případů, kdy chtěli policisté auto nechat odtáhnout, už se objevilo. Řidiči ale měli štěstí a vždycky se dostavili než byla odtahová služba přivolaná,“ popsal Skřebský.

Odtahy nenahradí takzvané botičky, na řadu přijdou jen tehdy, když vůz bude představovat nebezpečí či značné omezení dopravy. Skončí tak parkování ve zúženém jízdním profilu, v těsné blízkosti křižovatek či před vjezdy.

„Nezaměřujeme se na to, nechodíme po městě a nehledáme vůz, který můžeme nechat odtáhnout. Samozřejmě chceme postihovat nepořádné řidiče, ale především chceme směrovat pomoc ke spořádaným,“ přiblížil ředitel.

Strážníci tedy budou vyjíždět i na žádost lidí, kterým bude vjezd blokovat cizí auto.

„Chceme být schopní co nejdříve pomoci těm, kteří to nutně potřebují. Když chtějí odjet třeba k lékaři, nemůžou čekat, až se dotyčný řidič vrátí,“ potvrzuje Skřebský.

Řízené odtahy schvalují také zástupci radnice. „Když někde auto tvoří překážku v dopravě, je potřeba ho odstranit. Na strážníky se budeme v případě potřeby obracet i my, i když nečekáme, že by nám před radnicí nezřízeně parkovaly vozy,“ informoval starosta Kroměříže Miloš Malý.

Podobně se na otázku dívají i někteří obyvatelé, kteří si pochvalují především možnost přivolat si městskou policii na pomoc. „Bydlím na celkem frekventované ulici a nějaké auto mi vjezd blokovalo už několikrát. Určitě se na strážníky obrátím, odtahy jsou skvělá věc,“ pochvaluje si například Martin Koutný z Kroměříže.