Čtěte: V Dobroticích se utkali odstřelovači

Střílení jej bavilo a zajímalo už od dětství. Během let ve službě byl dvakrát vyslán na půlroční misi do Afghánistánu. Pro některé je taková akce začátek konce a znamená psychické zhroucení, pro Davida jen práce a úkol, který musí splnit.

„Odstřelovač střílí na cíl, je mu jedno jestli je tam terč, zvíře, člověk nebo dítě, prostě musí střílet. Je to úkol, který musí splnit a toho se musí držet. Pokud se tam má někdo složit, nemůže práci odstřelovače dělat," zdůraznil David.

Každý profesionální odstřelovač musí mimo jiné také projít psychotesty. Podle Davida ale na člověka nic moc neprozradí a charakter a vůle člověka se projeví až na misi.

„Setkal jsem se s lidmi, kteří se v Afghánistánu zhroutili a taky prošli psychotesty. Člověka poznáš, až s ním jsi v akci. Znám lidi, u kterých jsem si byl jistý, že na to mají a zklamali, někdo po nich vystřelil a nezvládli to. Tady by ale stříleli desítky a jsou jinak výborní," vysvětlil David.

Když voják vyráží do akce, bere si prý s sebou všechno minimálně na dva dny, protože nikdy neví, co se může stát a jak dlouho mise potrvá. Většinou zasahují vojáci ve skupinách, ve dvou se prý chodí jen málo, podle Davida je to riskantní.

Vojenský odstřelovač ovšem nemusí trefit na první ránu, v tom se liší například od odstřelovače policejního.

„Policejní kolegové střílí na vzdálenost kolem sto padesáti metrů a musí střílet na první ránu, druhá šance neexistuje. Chybu nesmí udělat," podotkl David.

Dalším zásadním rozdílem je, že policejní odstřelovači přijíždí na místo vozem, mají čas na přípravu a vědí proti komu zasahují.

„U nás je to přesně naopak. Máte na střelbu třeba dva zásobníky. Pracujete v podmínkách, kdy nevíte, proti jaké síle zasahujete: kolik proti vám stojí vojáků a jaké mají zbraně. Všechno se dozvíte až na místě," upřesnil armádní střelec.

Na misi s sebou nosí také více věcí, táhne větší zátěž a podle něj je to větší dřina psychicky i fyzicky.

Na vrcholu jsou prý odstřelovači v pětatřiceti letech, tehdy podávají nejlepší výkony. Podle Davida je to ideální věk, kdy je na výši a v nejlepší formě. Odstřelovače ale může dělat i žena, mnohdy jsou prý lepší než muži.

„Požadavky zvládají i ženy. U policie jsou ženy běžně a zvládají to někdy i lépe než chlapy. U stresových terčových manévrů jsou více v pohodě a zachovají klid," uzavírá voják.