Kroměřížská společnost Vodovody a kanalizace (VaK) tam totiž průběžně prováděla výměny letitých uzávěrů na vodovodních potrubích.

Práci tam pak dělníkům navíc zkomplikovala havárie na vodovodním řadu: viníkem prý byla velká voda, která v červnu zatopila část obce, včetně čističky odpadních vod.

Odstávky pitné vody řadu lidí rozčílily, hlavně v případě havárie totiž nemohli být s časovým předstihem informováni.

„Kdybychom to věděli zhruba tři dny dopředu, připravili bychom se na to. Ale takto jsme nemohli. Přijela jsem domů v pět hodin a voda netekla,“ povzdechla si v úterý například Blanka Srncová ze Zdounek. Nezbývalo jí tak, jako mnohým ostatním, nic jiného než s nádobami na vodu vyrazit k jedné z přistavených cisteren.

Havárie si odstávku vody vyžádala po dva dny v uplynulém týdnu.

„Vlivem zvýšené hladiny spodní vody z letošní povodně a nestabilního zvodnatělého podloží došlo k poruše na vodovodním řadu v kolejišti ulice Zborovská, kde muselo být vyměněno vodovodní potrubí v délce šestnácti metrů,“ informoval Eduard Sedlář. Trubky jednoduše řečeno praskly a lidé tak museli být bez vody rovných šestatřicet hodin.

„Dělníci na opravě pracovali v kuse šestnáct hodin, museli jsme je už i povzbuzovat. Opravdu dělali co mohli,“ říká výrobně-technický náměstek VaK Petr Vedra.

Bez pitné vody se pak museli lidé obejít ještě o týden dříve, respektive 10. srpna, dále pak i v úterý. V tyto dny dělníci pracovali zase na výměně uzávěrů, které už prý dosloužily, k čemuž rovněž přispěla i lokální povodeň.

Mimo to dělníci v úterý také pracovali v ulici Tyršova na přeložce vodovodního řadu u jednoho rodinného domu.

„Další odstávky už naplánované nejsou, vše by mělo být už hotové,“ ujišťuje Vedra.

Náklady na nové uzávěry v řádů statisíců si kroměřížský VaK hradil sám. „Lze říci, že jsme vlastně prodělali. Investované peníze nám totiž lidé ve Zdounkách hned tak nevrátí ve formě spotřebované vody,“ podotýká s úsměvem Vedra.