Při zpoždění autobusu by lidé mohli dostat například ubytování zadarmo jako náhradu

„Díky této dohodě budou mít konečně cestující srovnatelnou míru ochrany. Ať už cestujete letadlem, vlakem, lodí nebo autobusem, budete mít práva na informace, odškodnění v případě zpoždění, zrušení vašeho spoje, či poškození zavazadla,“ zdůraznila europoslankyně Olga Sehnalová, členka vyjednávacího týmu, shodou okolností pocházející právě z Kroměříže .

Nové nařízení by se ale mělo všech cestujících, které čeká trasa dlouhá alespoň dvě stě padesát kilometrů.Na delších tratích, trvajících déle než tři hodiny, vzniká například nárok na odškodnění ve formě občerstvení nebo ubytování, pokud se odjezd zdrží o více než hodinu a půl. Nová pravidla by mohla být platná už od roku 2012.V případě, že cestujícím není dovoleno nastoupit do autobusu nebo je-li odjezd zpožděn o více než dvě hodiny, mohou požadovat plnou náhradu jízdenky nebo náhradní dopravu.

Nařízení se však nevztahuje na situace, kdy nelze komplikacím zabránit, jako v případech extrémního počasí či živelních pohrom.„Tvrdá vyjednávání trvala několik týdnů a rozhodně nebyla jednoduchá. Výsledkem je ale přijatelný kompromis, se kterým jsem spokojena,“ tvrdí Sehnalová.Europoslanci počítali i s náhradou v případě ztráty nebo zničení zavazadel, zranění či dokonce smrti cestujícího.Nevynechali ani práva pro handicapované. Mohla by jím být například umožněna bezplatná přeprava pečující osoby.

Ohlasy z Kroměřížska na novinku se různí. Například oficiální vyjádření společnosti Krodos Bus se včera Deníku nepodařilo sehnat, někteří zaměstnanci mají ale na nová pravidla jasný názor.„Nedokážu si představit, jak by to fungovalo a nevím, proč by firma měla proplácet zpoždění, které nevznikne naší vinou,“ zlobil se pracovník dopravní společnosti, který si nepřál být jmenován.

Krodos Bus podle něj zpoždění, která vzniknou zaviněním společnosti, kompenzuje už nyní. „Pokud se například pokazí autobus, tak samozřejmě vracíme jízdné,“ upřesnil.Podobně uvažuje i za cestující třeba Eva Machálková z Kroměříže. „Je to samozřejmě přínos, ale dopravci to budou mít složitější,“ konstatovala.

Menší firmy by to podle ní mohlo zatížit „Přece jenom nikdo nemůže za stav třeba dálnic a nehody na nich,“ upozorňuje Kroměřížanka.Podle Karla Opravila z Chropyně je nová dohoda určitě příjemná. „Na druhou stranu, taková odškodnění budou vyplácena v mizivých procentech případů. Trasy delší než tři hodiny se totiž zas tak často nejezdí,“ pochybuje Opravil.