Shodují se na tom alespoň předseda okresní lidovecké organizace na Kroměřížsku Vojtěch Jurčík, a také první místopředsedkyně strany, kroměřížská poslankyně Michaela Šojdrová.

„Naopak, po změně vedení už zaznamenáváme přihlášky nových členů, a to i ve Zlínském kraji. Ti, kteří dosud se vstupem do strany váhali, ji nyní chtějí podpořit. Jsme stále stranou středo-pravicovou, neměníme zásady. To je pro voliče i členy podstatné. Odcházejí jen jednotlivci, a prakticky jen z osobních důvodů,“ řekla minulý týden pro Deník Šojdrová.

Největší škody na členské základně zaznamenala KDU-ČSL na Brněnsku, kde ji opustilo na pět desítek lidí. Něco podobného ale zatím vedení strany jinde v republice nezaznamenalo, o kroměřížském regionu ani nemluvě.

„Není pravdou, že by nás hromadně opouštěli členové, a nevím o nikom, kdo by to měl v plánu,“ potvrdil regionální šéf lidovců Vojtěch Jurčík.

Že se odchody týkaly především lidí blízkých Miroslavu Kalouskovi, si myslí i okresní tajemník lidovecké strany v Kroměříži Karel Novák.

„V našem okrese nedal ani jeden ze členů najevo, že by se chystal stranu opustit. A pokud vím, v celém kraji to udělali asi čtyři lidé. Celá kauza je uměle nafouknutá,“ je přesvědčen Novák.

Z opačného tábora, tedy od zakladatelů nového politického hnutí, znějí podobné informace.

„Nebojujeme se svými politickými konkurenty o počty členů, denně se nám jich hlásí zhruba stovka, rozhodně se však nesnažíme cíleně poškodit KDU–ČSL,“ uvedl koordinátor TOP 09 Jan Husák.

Sám však patří mezi ty, kteří lidovou stranu před časem opustili. „Mé důvody byly jasně politické, dlouhodobě jsem nesouhlasil tím, jak se strana staví k reformám vlády a poslední kapkou pro mě bylo nové vedení,“ vysvětlil Husák.

Že by vznik strany TOP 09 před volbami do Poslanecké sněmovny ohrozil KDU – ČSL, si nemyslí ani oslovení voliči.

„Já osobně volím lidovce, a myslím si, že mají ukázněné a věrné voliče. Takže nečekám, že by jakákoliv nová strana měla vliv na to, kolik lidí jim dá nakonec hlas,“ stojí za svým přesvědčením starší žena ze Zdounek, která si však nepřála zveřejnit své jméno.