Situace se podle něj dá řešit částečně sněhovými zásněžkami. "Ne vždy je to ale řešení. Řidiči by si měli uvědomit, že za těchto podmínek prostě musí jezdit pomalu," dodal.

V menších obcích si musejí vystačit tradičně s ručním úklidem. „Máme k dispozici dvě pracovnice, které zaměstnáváme, pokud by došlo k nejhoršímu, k dispozici jsou ale i další pracovní síly," zmínila třeba starostka Bařic-Velkých Těšan Věra Halamová.

Pokud je už skutečně potřeba, používají v obci k odklízení traktor s radlicí. „O hlavní tah obcí se pak starají silničáři," připomněla starostka.

I když jde zejména o ruční práci, zvládají v Bařicích sníh odklízet dřív, než jdou lidé do práce. „Nic jiného nám ani nezbývá," doplnila Věra Halamová.

Kostelany používají traktor s pluhem a auto s posypovým materiálem. „O odklízení se u nás starají pracovníci s příslušnou technikou, snažíme se být nezávislými," vysvětlil starosta Kostelan Jan Petřík. Pokud by se situace zhoršila, v pohotovosti bude i sněhová fréza.

„Lidé si myslí, že bude všechno okamžitě hotové, problémem ale bývá čas. Naštěstí ještě nenastal nejhorší případ, kdy se sloučí sníh s větrem, " oddechl si prozatím starosta.

Plno zatím nemají kvůli sněhu nebo ledovce ani v lékařských ordinacích. „Zdravotníci chirurgické a úrazové ambulance nezaznamenali žádný výraznější nárůst úrazů v souvislosti se sněhem," potvrdila mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.